13. prosince 2010 18:53 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Autor nejslavnějších westernových melodií natáčí v Praze

Ennio Morricone bude natáčet v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ennio Morricone bude natáčet v Praze | foto: ČTK

PRAHA Legenda filmové hudby Ennio Morricone se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se řídil zejména metodou a přesností. Od soboty natáčí v hostivařských studiích s Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO) hudbu pro dvoudílný italský televizní film Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.

Morricone vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů, z nichž jsou patrně nejznámější westerny. Je nositelem několika cen Grammy a Zlatých glóbů, pětkrát byl nominován na Oscara, kterého nakonec získal za celoživotní dílo. Kromě komponování se často objevuje i za dirigentským pultem.

"Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil," uvedl dvaaosmdesátiletý italský skladatel. Jeho tvorba vychází podle něj z jeho specifické techniky, hudebního nadání i vlastní fantazie. "Všechno záleží na tom, v jakém stylu je film připraven, a koneckonců i na režisérovi. Hudba musí sledovat průběh a styl filmu," poznamenal Morricone, který vždy povyšoval hudbu na úroveň filmu.

Ačkoli Morricone patří k hudebním nestorům, i on vnímá vzrůstající oblibu elektronické hudby. Zaujme jej prý ale jen tehdy, pokud je "kulturní a v souladu se skládáním hudby". "V dnešní době není snadné používat tuto hudbu ve filmu. Lidé očekávají to, co již znají. Je to jiná řeč a jiný způsob vyjádření," domnívá se. Sám se vždy snaží hledat další nové postupy a řešení, aby svým dílem přispěl k dobrému filmu.

Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem. Morriconeho hudba k jeho westernu Tenkrát na Západě, známém nejen svými tklivými tóny harmoniky, byla přitom k dispozici již předem. Díky tomu se s ní herci mohli seznámit a pohybovali se zcela v jejím rytmu. "Nelpím ale na nějakém postupu, někdy mám k dispozici jen scénář, nebo napíši hudbu a ta je použita," poznamenal.

Ennio Morricone jako oblíbenec režisérů
S Leonem spolupracoval na celé řadě filmů, známou se stala rovněž trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). Morriconeho proslavily ale i další snímky, mimo jiné Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita).

Spolupracoval také s Pierem Paolem Pasolinim, Giulianem Montaldem, Gillem Pontecorvem a Alessandrem Alessandronim. Morricone nechce prozradit, se kterým režisérem se mu tvořilo nejlépe. "Všichni, s nimiž jsem pracoval, byli moji přátelé," řekl.

ČNSO považuje za výborný orchestr, již loni s ním připravoval své CD, které by mělo v příštích měsících vyjít. Morricone také často na koncertech diriguje, v této roli jej prý ale v Praze ještě posluchači neuvidí. "Dávám přednost vždy skládání, až potom dirigování. Komponování se plánuji věnovat i v prvních třech měsících příštího roku," dodal. Velké naděje vkládá do jednoho ze svých čtyř dětí, syna Andrey, který je rovněž filmovým skladatelem a dirigentem. Andrea v Praze již před třemi lety dirigoval ČNSO na festivalu Prague Proms.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...