Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Beastie Boys vysoudili 1,7 milionu dolarů za skladby v reklamě

Beastie Boys - Adam (Adrock) Horovitz, Michael (Mike D) Diamond a Adam (MCA) Yauch  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beastie Boys - Adam (Adrock) Horovitz, Michael (Mike D) Diamond a Adam (MCA) Yauch | foto: Reuters

Americká hiphopová skupina Beastie Boys vysoudila 1,7 milionu dolarů (34 milionů korun) za neoprávněné užití svých skladeb v reklamě. Porota newyorského soudu přiřkla ve čtvrtek dvojici hudebníků odškodné za porušení autorských práv ze strany výrobce energetického nápoje Monster.

Téměř tři desetiletí působící skupina je podle agentury AP známa tím, že nechce připustit jakékoli reklamní využití svých děl či jejich motivů.

Dvojice Adam Horovitz (známý jako Ad-Rock) a Michael Diamond řečený Mike D uspěla se žalobou na neoprávněné užití pětice svých skladeb včetně známého hitu Sabotage. Kalifornský výrobce nápojů sice uznal, že vědomě použil skladby v reklamním videu, které bylo na internetu ke zhlédnutí pět týdnů, avšak nabídl pouze odškodné ve výši 125.000 dolarů. Kapela požadovala dva miliony, k čemuž je verdikt poroty výrazně blíže.

"Jsme šťastni," komentoval Horovitz verdikt, proti němuž se nápojová firma hodlá odvolat. Jindy výřečné duo známé uvolněným přístupem k životu a nadhledem bylo podle AP u soudu soustředěné, bez známky úsměvu, a rozhodnutí poroty přivítalo se značnou úlevou. Podle Diamondovy výpovědi by skupina nikdy nedala souhlas s reklamním využitím svých skladeb.

Po smrti Adama Yauche kapela přestala koncertovat

Od smrti svého třetího člena Adama Yauche řečeného MCA, který předloni podlehl ve věku 47 let boji s rakovinou, Beastie Boys nekoncertují ani nenahrávají nové skladby. Právě na existenční závislost zbývající dvojice na příjmech z dosavadní tvorby rovněž poukázal Diamond před soudem. Jedna z průkopnických hiphopových skupin poprvé vešla v širší povědomí úspěšným albem Licensed to Ill, které se v roce 1986 vyšplhalo do čela žebříčků prodejnosti. Od té doby prodali Beastie Boys přes 40 milionů alb a v roce 2012 byli uvedeni do rokenrolové síně slávy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.