Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Beethovenova Eroica je nejlepší symfonií všech dob, rozhodli dirigenti

Ludwig van Beethoven | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludwig van Beethoven | foto: Reprofoto

LONDÝN Třetí symfonie Ludwiga van Beethovena je nejlepší symfonií všech dob. Vyplývá to z průzkumu, který provedl britský časopis BBC Music magazine mezi nejvýznamnějšími světovými dirigenty. Mezi prvními deseti skladateli se dále umístili Mozart, Mahler, Brahms, Berlioz a Čajkovský.

Žebříček Top 10 symfonií, který je sestaven z průzkumu mezi 151 dirigenty z celého světa, vede strhující Bethovenova Eroica. Symfonii č. 3 Es dur, Op. 55 neboli Eroicu složil Beethoven v letech 1803- 1804 a původně ji dedikoval Napoleonovi, v době, kdy ještě vyhrával ve jménu Velké francouzské revoluce. Po Napoleonově korunovaci císařem a jeho následném dobývání Evropy Beethoven věnování zaškrtal a věnoval symfonii památce hrdinů.

I druhé místo v žebříčku okupuje Beethoven, tentokrát s neméně oblíbenou Devátou symfonií, známou jako Óda na radost. Je to poslední Beethovenova symfonie, kterou dokončil v roce 1824. Jedinečná je mimo jiné použitím sborového zpěvu ve čtvrté větě, s textem básníka Friedricha Schillera Óda na radost. Zpívaná část a zároveň nejznámější motiv této skladby se stal roku 1985 hymnou Evropského společenství, respektive Evropská unie).

Na třetím místě byla dirigenty zvolena symfonie Wolfganga Amadea Mozarta č. 41, zvaná Jupiter. Tato symfonie patří k Mozartovým posledním a společně se symfonií č. 10 byla zkomponována v roce 1788.

Čtvrté a páté místo obsadil Gustav Mahler a jeho Devátá a Druhá symfonie. Symfonie č. 9, D dur vznikla v letech 1908 až 1909, na sklonku Mahlerova života, kdy byl zlomen smrtí dcery a jemu samotnému lékaři diagnostikovali vážnou nemoc. Symfonie vypovídající o skladatelově smíření se smrtí nebyla ve své době dobře přijata a premiéru měla až po jeho smrti, v roce 1912.

10 nejlepších symfonií všech dob

1. Beethoven, Symfonie č. 3 (1803)

2. Beethoven, Symfonie č. 9 (1824)

3. Mozart, Symfonie č. 41 (1788)

4. Mahler , Symfonie č. 9 (1909)

5. Mahler , Symfonie č. 2 (1894/ 1903)

6. Brahms, Symfonie č. 4 (1885)

7. Berlioz, Fantastická symfonie (1830)

8. Brahms, , Symfonie č. 1 (1876)

9. Čajkovský, Symfonie č. 6 (1893)

10. Mahler, , Symfonie č. 3 (1896)

zdroj: BBC Music Magazine

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!