Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN
7. července 2016 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bolf, Typlt, Kintera, Sozanský i Knížák. Výtvarné putování po Litomyšli

Josef Bolf „Autoportrét / Self-portrait“, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Bolf „Autoportrét / Self-portrait“, | foto: Reprofoto

LiTOMYŠL Letošní 11. ročník festivalu Výtvarná Litomyšl nabízí 25 výstav po celém městě a okolí. V zámeckém pivovaru jsou k vidění práce našich i zahraničních malířů, v klášterních zahradách sochy a v litomyšlském kostele je vystavena vzácná madona.

Od roku 2005 je hudební festival Smetanova Litomyšl svátkem pro milovníky hudby, ale také výtvarného umění. Hlavní výstava letošního ročníku se jmenuje Tohle není poesie! (Zhroucení citů) a představuje výběr ze soukromé sbírky Roberta Runtáka, který je poradcem britské Tate Gallery pro akvizice současného umění z východní Evropy a Ruska. V zámeckém pivovaru se nyní poprvé prezentují díla, která běžně nejsou veřejnosti přístupná. Kurátor Martin Gebroc vybral malby, sochy a objekty, které reflektují téma tělo a figura v současném umění.

Tři výstavní sály nabízí výlet do světa Josefa Bolfa, mezi nemilosrdné děti Lubomíra Typlta nebo k objektům Krištofa Kintery. „Již tři roky v Litomyšli představujeme ukázky ze sbírek soukromých sběratelů. Tentokrát je to kolekce Roberta Runtáka, který zapůjčil na výstavu padesát uměleckých děl. Kromě známých jmen jsou zde i vycházející hvězdy ze zahraničí, například Alexander Tinei nebo Attila Szücs“ říká Jitka Pánek Jurková, dramaturgyně pořádající organizace, nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Josef Bolf „Autoportrét / Self-portrait“,
Pasta Oner „Gangster’s Paradise“, 2014,

Jednotlivé výstavní sály spojuje nejen výtvarné umění, ale také hudební doprovod. Každý prostor má jinou atmosféru, jiné hudební téma. Návštěvník výstavy uslyší ukázky z repertoáru Richarda Wagnera, v sousedním sále zní hudba Johna Coltranea a v posledním hraje hudba skupiny The Clash. Při poslechu punkové kapely můžete obdivovat práce Michala Cimaly, Pasty Onera a Milana Knížáka. K výstavě vydalo nakladatelství Arbor vitae obsáhlý katalog, kde jsou informace o dílech ze sbírky Roberta Runtáka a také kurátorský text.

Pocta Palachovi

Kromě hlavní výstavy v zámeckém pivovaru je v Litomyšli řada zajímavých výstav. V Regionálním muzeu je k vidění kolekce Jiřího Sozanského, nazvaná 1969 Rok zlomu. Výtvarník letos vydal stejnojmennou knihu, která přibližuje atmosféru ve společnosti po úmrtí Jana Palacha a Jana Zajíce. Kniha obsahuje vzpomínky sochaře Olbrama Zoubka, výtvarníka Jiřího Sozanského a dalších umělců, jejichž tvorbu přímo ovlivnila Palachova oběť. Na výstavě jsou k vidění malby a kresby Jiřího Sozanského, inspirované životním příběhem Jana Palacha. Na tuto výstavu volně navazuje prezentace sochaře Olbrama Zoubka, který v zámeckém sklepení představuje výběr z tvorby. Výstava je otevřena do konce srpna.

Architekt Josef Pleskot je autorem působivého projektu, který připravil pro litomyšlský kostel Nalezení sv. Kříže, kde je vystavena madona s dítětem. Tato dřevěná socha byla v roce 2010 objevena nedaleko Litomyšle ve vesničce Osík. Odborníci zjistili, že se jedná o nejstarší dochovanou řezbu na našem území (vznik mezi lety 990–1180). Madona má atypickou podobu – chybí jí tvář. Pravděpodobně jí byla odťata v průběhu jedné z obrazoboreckých bouří, které se přehnaly i naší zemí. Josef Pleskot vytvořil instalaci pro sakrální prostor a opatřil vzácnou sochu novou tváří, kterou sám navrhl.

Výtvarná Litomyšl, výstava Tohle není poesie! (Zhroucení citů) je otevřena do 10. července, zámecký pivovar, Litomyšl. Přehled všech výstav na webu festivalu Výtvarná Litomyšl.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...