Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Česká televize chystá na Vánoce tři pohádkové premiéry

Pavel kříž a Kryštof Hádek v pohádce Korunní princ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel kříž a Kryštof Hádek v pohádce Korunní princ. | foto: Pavla Černá

Česká televize o Vánocích odvysílá tři premiérové pohádky. Na Štědrý večer to bude Korunní princ, o den později Svatojánský Věneček a na druhý svátek vánoční česko-slovenská pohádka Johančino tajemství.

Tradice premiérových štědrovečerních pohádek se počítá od roku 1993, kdy Česká televize uvedla film Sedmero krkavců. „Za posledních dvaadvacet let se z nich stal fenomén, který každé Vánoce v jediný okamžik sdílejí miliony lidí. Pro mě tak hlavně z tohoto důvodu představuje štědrovečerní pohádka jeden z pomyslných vrcholů celého televizního roku,“ uvedl generální ředitel Petr Dvořák.

Letošní pohádka Korunní princ s Kryštofem Hádkem, Patrikem Děrgelem a Evou Josefíkovou podle něj spojuje to, kvůli čemu dětskou tvorbu ČT vyhledávají vysílatelé po celém světě - napětí, humor, etické poselství i provázání klasických motivů a moderního filmového pojetí. Na začátku pohádkového příběhu se princ Karel (Kryštof Hádek) nesmíří s tím, že by království mělo připadnout jeho bratrovi (Patrik Děrgel), a nalezne kouzelný lektvar, který Janovi vymaže paměť, což odstartuje řetězec dramatických situací. Pohádku režíroval Karel Janák.

Patrik Děrgel a Eva Josefíková  v pohádce Korunní princ.

Patrik Děrgel a Eva Josefíková v pohádce Korunní princ.

Z pohádky Korunní princ.

Z pohádky Korunní princ.


Další pohádkovou novinku ČT uvede na Boží hod vánoční, kdy diváci uvidí Svatojánský Věneček od režiséra Jiřího Stracha. Herec Jiří Mádl se v ní jako kuchtík Ondra uchází o ruku princezny Verunky (Eliška Jansová), která se musí bohatě vdát, aby zaplnila prázdnou královskou pokladnu.

Součástí svátečního programu stejně jako loni bude i česko-slovenská pohádka, tentokrát o tom, „co všechno se může stát, když nedostanete od sudiček do kolébky ani kapičku štěstí“. Pod názvem Johančino tajemství ji natočil režisér Juraj Nvota a vysílat se bude na druhý svátek vánoční.

Elília Vášáryová (vpravo) v pohádce Johančino tajemství.

Elília Vášáryová (vpravo) v pohádce Johančino tajemství.

Jiří Mádl a Eliška Jansová v pohádce Svatojánský věneček

Jiří Mádl a Eliška Jansová v pohádce Svatojánský věneček

Vánoční program dále nabídne filmové premiéry. Diváci poprvé v televizi zhlédnou oceňovaný snímek Fair Play, Anděle všedního dne od Alice Nellis a novou komedii s Jiřím Mádlem a Taťánou Kuchařovou Správnej dres. Vedle novinek ČT počítá s filmovou klasikou. Ve vysílání se tak objeví oscarové snímky, jako je Králova řeč nebo Nedotknutelní, série vybraných filmů s Charlie Chaplinem, Peterem Sellersem nebo Jeanem-Paulem Belmondem, ale i české tituly zlatého fondu jako Markéta Lazarová, Adéla ještě nevečeřela nebo Pelíšky.

Půlnoční mše i „Rybovka“

Mezi tradičními náboženskými pořady nebude chybět přímý přenos půlnoční mše a vánoční bohoslužby na Boží hod vánoční. ČT odvysílá také setkání Tomáše Halíka s kardinálem Dominikem Dukou pod názvem Společný výslech, Koncert pro Betlém s Hanou Zagorovou, Štefanem Margitou a dalšími účinkujícími nebo hudební symbol českých Vánoc Českou mši vánoční od J. J. Ryby v podání vybraných sólistů.

Vánoční program budou mít také další stanice. Na Déčku to bude Večerníčkova nadílka, kdy každý všední den od 11:20 uvede nejoblíbenější večerníčky ve čtyřicetiminutovém pásmu. Na Nový rok se děti pak mohou těšit na speciální narozeninové Studio Kamarád, které připomene vznik pořadu před 35 lety.

Kulturní stanice ČT art od pátku 18. prosince do první lednové soboty nabídne každý den alespoň jeden koncert, například s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, operní pěvkyní Renée Flemingovou nebo houslistou Jaroslavem Svěceným. Premiérou bude i galakoncert Berlínské filharmonie a klavíristy Lang Langa či silvestrovský program Sinatrology věnovaný stému výročí narození Franka Sinatry.

Pavel kříž a Kryštof Hádek v pohádce Korunní princ.
Kryštof Hádek a Pavel Kříž v pohádce Korunní princ.
,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!