1. září 2015 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Čí je Madona z Veveří? Národní galerie se odvolala, církvi obraz vrátit nechce

Madona z Veveří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Madona z Veveří. | foto: Reprofoto

PRAHA Národní galerie v Praze (NG) se odvolala proti rozhodnutí soudu, podle něhož by měla církvi vrátit obraz Madony z Veveří. Spor o obraz se k soudu dostal poté, co NG odmítla středověkou památku římskokatolické církvi vydat na základě její žádosti podané v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi.

„Národní galerie je přesvědčena, že stát po celé rozhodné období byl a nadále je právoplatným vlastníkem obrazu,“ stojí v tiskové zprávě NG. Galerie zároveň uvádí, že nebránila a nikdy nebude bránit narovnání křivd způsobených totalitními režimy. Na základě archivních materiálů uvádí, že pokud vůbec došlo v případě Madony z Veveří vůči církvi k majetkové křivdě, stalo se tak v období první republiky.

NG v rámci současného majetkového vyrovnání státu s církvemi vydala tří významná díla či soubory děl - Vyšebrodský oltář, dva obrazy Petera Paula Rubense a části Puchnerova oltáře. Všechna díla ale na základě dohody zůstala v expozicích NG.

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že NG musí obraz farnosti Veverská Bítýška vydat, NG s tím nesouhlasila. Podle jejího názoru se nepodařilo bez pochyb prokázat vlastnictví díla.

Podle NG obraz nespadá pod zákon o restitucích, který napravuje křivdy způsobené komunistickým režimem v letech 1948 až 1989, protože byl ve vlastnictví státu již před tímto obdobím. Církev zase argumentovala tím, že neexistuje od poloviny 18. století do roku 1958 dokument, podle kterého by o toto dílo přišla.

Půjde o průlomový precedentní rozsudek

„Případná křivda by šla na vrub nejednoznačnému výkladu kupní smlouvy z roku 1925. Podle Národní galerie taková křivda nemůže být odčiněna na základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. S ohledem na složitost celé kauzy a na fakt, že v případě nabytí právní moci půjde o průlomový a jednoznačně precedentní rozsudek, je NG jako organizace pověřená řádně hospodařit se státním majetkem přesvědčena, že je nutné, aby věc přezkoumaly i soudy vyšších instancí,“ uvedla v úterý mluvčí NG Tereza Ježková.

Podle soudu byly podmínky pro vydání obrazu splněny, církev prý prokázala, že obraz patří do jejího vlastnictví a zároveň spadá pod restituční zákon. NG by zároveň měla církvi zaplatit zhruba 82 tisíc korun jako náklady za právní zastoupení ve sporu.

U soudu by mohly skončit i další sporné žádosti o vydání majetku. Žaloby připravují či již podaly například některé řády, které se dožadují vydání nemovitostí.

Madona z Veveří je datována před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku na hradě Veveří. Na konci 30. let minulého století se dostal do majetku státu, v roce 1958 jej získala NG.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.