Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
14. prosince 2016 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Další hvězdou Colours of Ostrava bude Laura Mvula. V Česku vystoupí poprvé

Laura Mvula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laura Mvula | foto: Colours of Ostrava

PRAHA Britská soulová zpěvačka karibského původu Laura Mvula vystoupí na nadcházejícím ročníku Colours of Ostrava, který proběhne příští rok v červenci. Zpěvačka s úchvatným hlasem má na kontě nominace na Mercury Prize, Brit Awards, vítězství v MOBO Awards a Urban Music Awards.

„Její ambiciózní a nevšední hudba neodpovídá běžným soulovým, jazzovým a popovým standardům. Vzpírá se konvencím a posluchače strhává souhrnem orchestrálního napětí, nepředvídatelně vzrušujících melodií, abstraktních textů a odvážně emancipovaných myšlenek,” říká o zpěvačce ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Recenzent deníku The Guardian Alexis Petridis napsal: „Někdy její skladby zněly jako pop ze slunečných 60. let, někdy jako gospel, a někdy zněly jako kdyby někdo nakrmil Swingle Singers koktejlem z halucinogenů a pak je šoupnul do zvukotěsné budky a řekl jim, aby hráli dále.”

Zpěvačka, klavíristka a skladatelka Laura Mvula absolvovala klasickou kompozici na konzervatoři v Birminghamu a mládí trávila mládí v gospelových sborech. Hlásí se k Nině Simone, avantgardním klasikům i Milesu Davisovi. Druhé, opět úspěšné album The Dreaming Room, zastihlo nově do hola ostříhanou zpěvačku v náladě skladby Fenomenal Woman, inspirované textem Maya Angelou a radou “nebýt ženou přijatelnou pro všechny”. K čemuž ji dopomohli producent Troy Miller od Amy Winehouse a dva hudební velikáni: Nile Rodgers (Chic, David Bowie, Peter Gabriel) a spoluhráč Milese Davise, jazzový kytarista John Scofield.

„Lidé zpočátku většinou říkají, že neví, kam moji hudbu zařadit. Je to soul, je to jazz, má to prvky klasiky. Je to jako otázka: ́Kdo jsi? ́. Ale s druhou deskou mám pocit, jako bych svoji hudbu posunula ještě dále. Je na ní mnohem dynamičtější zvuk - používám syntetizátory a kytary. Jde mnohem více o experimentální hudbu, ale zároveň paradoxně mnohem kontrolovanější,” říká Laura Mvula.

Laura Mvula je jednou z nejvýraznějších hudebních osobností vyšlých v posledních letech z Velké Británie: mimo jiné zazářila na festivalech v Glastonbury či na Womadu, a vystoupila s Angelique Kidjo a Whoopi Goldberg na londýnském koncertu pro jihoafrickou zpěvačku Miriam Makeba.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?