Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dánští Zabijáci nenabízejí víc než solidní žánrovku

Kořist, nebo lovkyně? Kimmie v podání Danici Curcicové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kořist, nebo lovkyně? Kimmie v podání Danici Curcicové. | foto: Aerofilms

Zabijáci, temný dánský krimithriller podle stejnojmenné knižní předlohy, nabízejí většinu osvědčených žánrových ingrediencí, ale téměř žádnou přidanou hodnotu.

Popularita skandinávských detektivek, vyvolaná před sedmi lety prvním dílem trilogie Milénium od Stiega Larssona, stále neodezněla. Nejnověji na trvající tuzemský zájem o zločiny páchané daleko na severu vsadila distribuční společnost Aerofilms, když do zdejší distribuce zakoupila divácky nejúspěšnější dánský film loňského roku. Zabijáci jsou adaptací druhého ze série kriminálních románů Jussiho Adlera-Olsena. Jeho protagonistou je stejně jako v případě předloni uvedené Ženy v kleci komisař Carl Morck (Nikolaj Lie Kaas).

Carl kdysi patřil k nejlepším vyšetřovatelům dánské metropole. Po zpackané policejní akci však přišel o kolegu i chuť do života. V rozkladu se ocitl jak jeho osobní, tak profesní život. Šéf ho pro jistotu odklidil do nově zřízeného sklepního oddělení Q, starajícího se o nedořešené a odložené případy. Parťákem vyvažujícím Carlovo mrzoutství a tlumočícím jeho otrávené pohledy do vlídnějších slov je v Sýrii narozený Assad (Fares Fares).
Druhým případem dvojice, kterou kolegové z horního patra kodaňského policejního ústředí překřtili na „Araba a alkoholika“, bude dvacet let stará dvojnásobná vražda. Jak vyjde najevo, násilná smrt bratra a sestry byla ve skutečnosti součástí série zločinů spáchaných studenty výběrové internátní školy. Důležitou spojkou mezi oběťmi a podezřelými by mohla být momentálně nezvěstná dívka Kimmie (Danica Curcicová), kterou se kromě vyšetřovatelů snaží urychleně najít také vrazi, pohybující se nyní v nejvyšších vrstvách dánské společnosti.

Lepší noir než detektivka

Rozvětvené knižní vyprávění do úhlednějšího tvaru s lepším tahem na bránu a smysluplnějším závěrem opět zpracoval zkušený Nikolaj Arcel, kterému tentokrát podal pomocnou ruku Rasmus Heisterberg. Oba měli předchozí zkušenosti s adaptováním Mužů, kteří nenávidí ženy. Z nevyhnutelného srovnání s Larssonovým komplexním krimithrillerem, ať v knižní, či filmové podobě, ovšem Zabijáci vycházejí jako motivicky chudý a vypravěčsky nedomyšlený příbuzný.

Zabijáci se vyžívají v násilí na ženách.
Kořist, nebo lovkyně? Kimmie v podání Danici Curcicové.

Díky skokům v čase a postupně narůstajícímu počtu vypravěčů brzy známe více informací než Carl a Assad. Film ovšem tohoto nepoměru nevyužívá k rozehrání napínavého souboje s časem. Souběžnost vyšetřování a snahy zakrýt stopy po spáchaných zločinech postrádá větší kompoziční význam. Potřebují-li totiž tvůrci postavy z jednotlivých dějových linií konfrontovat, stejně si pomáhají nepravděpodobnými náhodami a hloupými rozhodnutími jinak inteligentně jednajících hrdinů. Pochybnosti lze mít také o užití flashbacků. Zatímco v knize pomáhaly prožít a pochopit proměnu Kimmie z lovkyně v lovnou zvěř (a zpět), zde pro svou zkratkovitost působí jako samoúčelná snaha zapracovat do příběhu víc sexu a násilí.

Původní název knihy a filmu (Zabijáci bažantů) obsaženým motivem lovu naznačuje, že kromě krutých vražd a spletitého vyprávění nebude chybět ani další oblíbený element severských krimi - společensky kritický přesah. Pořádáním brutálních lovů na lidi se zde baví zlatá dánská mládež, přesvědčená o vlastní všemohoucnosti. Bohatí a mocní v Zabijácích nejsou zkažení ze zjevných psychologických příčin, ale z podstaty. Na straně spravedlnosti oproti tomu stojí trojice sociálně vyloučených: zkrachovalý policajt, přistěhovalec a dívka bez domova. Ve zprostředkování bezmoci tváří v tvář korupci, aroganci a zneužívání moci jsou Zabijáci úspěšnější než ve vytváření očekávání důmyslným dávkováním informací spjatých se zločiny a jejich vyšetřováním. Svou ponurou atmosférou a přiřknutím významné role ženě typu femme fatale připomínají klasické i postklasické filmy noir. Při pohledu na Morcka s přelepeným nosem si nelze nevzpomenout na Jacka Nicholsona v podobně deziluzivní a fatalistické Čínské čtvrti. Boření mýtu o Dánsku jako kulturně a politicky vyspělé demokratické zemi má bohužel zbytečně explicitní charakter. Zabijáci nenechávají téměř žádný prostor naší představivosti a podobně jako Žena v kleci se skoro sadisticky vyžívají zejména v násilí páchaném na ženách.

Bez humoru a vlastního výrazu

Jedním z důvodů obliby knižní předlohy je ironický humor a vztahová dynamika mezi uzavřeným Carlem a jeho přístupnějším kolegou. Film vtipný povahový a kulturní nesoulad vytěžuje jen minimálně a na okraj zájmu odsouvá také Carlův osobní život, redukovaný na jeden neúspěšný pokus navázat dialog se synem. Namísto vtahující detektivky s výraznými charaktery tak dostáváme temný, ale zaměnitelný a odtažitý thriller, který by možná lépe fungoval jako epizoda televizního cyklu, v němž vyřešení případu rovněž dostává přednost před hlubším psychologickým prokreslením postav.

Ve výhodě tak budou diváci neznalí prvního filmu nebo knižních předloh. Do kina mohou na mrazivou a řemeslně solidní žánrovku vyrazit bez obav, že by jim unikly podstatné souvislosti. Přesto doufejme, že v současnosti vznikající adaptace třetí knihy, Vzkazu v lahvi, získá díky režii Hanse Pettera Molanda, autora svérázných černých komedií Bezva chlap nebo Boj sněžného pluhu s mafií, osobitější výraz a smysl pro humor.

***

Zabijáci

Dánsko 2014

Režie: Mikkel Norgaard

Hrají: Fares Fares, Nikolaj Lie Kaas, Pilou Asbak, Danica Curcicová

Premiéra 14. 5.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.