15. května 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Do jarních aukcí se chystají obrazy za miliony

Olej na plátně nazvaný Všední probuzení od Jindřicha Štýrského (uprostřed dole) byl dnes v aukci na Žofíně vydražen za 10,2 milionů korun.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olej na plátně nazvaný Všední probuzení od Jindřicha Štýrského (uprostřed dole) byl dnes v aukci na Žofíně vydražen za 10,2 milionů korun. | foto: ČTK

Přibližně desítku aukcí uspořádají do poloviny června ty nejvýznamnější tuzemské aukční domy. Jarní aukční sezona vrcholí a galeristé nabízejí stovky děl od starého umění po současnou tvorbu, asiatika a starožitnosti. Například 25. května na Žofíně se bude dražit obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou, nabízený za 13 milionů nebo dílo Josefa Mánesa Utonulý s vyvolávací cenou deset milionů korun.

Fillův obraz pochází z roku 1915, podle historika umění Karla Srpa patří k "nejvýznamnějším autorovým obrazům vůbec a pochází z jeho nejnosnějšího holandského období, jehož nová hodnotící výstava se připravuje". Nejdražším Fillovým dílem prodaným v tuzemské aukci je obraz Malíř, který se loni vydražil za 17,5 milionu korun bez aukční přirážky.

Obraz Emila Filly s názvem Malíř.

Obraz Malíř od Emila Filly se loni vydražil za 17,5 milionu.

Drobnější olej Utonulý vytvořil významný malíř 19. století Josef Mánes v posledním období své tvorby, kdy už se u něj projevila psychická nemoc. Ta mu však zřejmě umožnila vytvořit neobvyklý pohádkový výjev, který o 20 let předešel symbolismus, proto tedy lze malbu považovat za revoluční a jedinečné umělecké dílo, míní galerista. Mánesovy malby se na českém aukčním trhu nevyskytují, většina z nich je v prestižních veřejných sbírkách.

"Chceme takto stanovenou cenou ukázat, že někteří čeští umělci zdaleka ještě nejsou zhodnoceni tak, jak si jejich dílo zaslouží," komentoval galerista Martin Kodl relativně vysokou vyvolávací cenu Mánesova komorního obrazu.

Loni se na aukcích utratilo 946 milionů korun

Tuzemský aukční trh byl po mírném propadu v roce 2011 dva roky po sobě rekordní, loni v aukcích sběratelé a investoři utratili 946 milionů korun. Meziroční nárůst byl loni jen sedmiprocentní oproti předchozí sezoně, kdy celkový obrat z roku na rok vzrostl o víc než třetinu. Podle odborníků je ale více než obrat důležité to, že vzrůstá kultivovanost aukčního prostředí.

Českému aukčnímu trhu dominuje klasická moderna, fenoménem světových aukcí je především poválečné a současné umění. Na aukcích Christie's a Sotheby's sběratelé a investoři loni utratili 11 miliard dolarů (asi 221 miliard korun). Triptych od Francise Bacona z roku 1969 byl v listopadu vydražen za rekordních 142,4 milionu dolarů (2,85 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ

Rekord domácího aukčního trhu drží i po loňském roce Kupkův Tvar modré prodaný v roce 2012 včetně poplatků za 55,75 milionu korun. Českému umění se loni dařilo i na zahraničních aukcích. Kupkův obraz Studie na červeném pozadí se s více než 60 miliony korun stal nejdražším dílem českého umění prodaným v aukci.

Od počátku letošního roku již tuzemský aukční trh zaznamenal 16 nových autorských rekordů. To je podle expertů nejen známka rostoucího trhu s uměním, ale opět toho, že se zájem kupců obrací ke kvalitě. První čtvrtletí roku zpravidla znamená jen pomalý aukční rozjezd, obrat i počty prodaných položek jsou pravidelně nižší než v druhém čtvrtletí. Po prvním čtvrtletí se tržby pohybovaly kolem 100 milionů korun, úspěšně bylo vydraženo přes 1000 položek. Nejdražším v aukci prodaných dílem prvního čtvrtletí je Zátiší Emila Filly s dosaženou částkou 8,4 milionu korun, bez aukční přirážky byl vydražen za 7,1 milionu korun.

ČTK