Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Drahý úspěch Nabarveného ptáčete. Film sice sbírá ocenění, zřejmě ale skončí v hluboké ztrátě

Režisér a herec Stellan Skarsgard. Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér a herec Stellan Skarsgard. Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče... | foto: BIOSCOP

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče měl podle dostupných údajů rozpočet 175 milionů korun. Režisér se netajil tím, že shánění potřebných financí byla několikaletá peripetie a oslovování stovek subjektů. Snímek sbírá ocenění po světových festivalech, po finanční stránce však nemá šanci na návratnost a patrně skončí v hluboké ztrátě.

Václav Marhoul i na zářijové pražské premiéře Nabarveného ptáčete přiznal, že se kvůli filmu zadlužil. Finanční peripetie okolo snímku trvaly pět let. Bylo potřeba získat peníze na vývoj díla a posléze i jeho natočení. Pomyslné záchranné lano přišlo v podobě České televize.

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.
Herec Stellan Skarsgard ve filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula.

„První instituce, o kterou jsem se opíral, byla Česká televize. Tehdy ještě pod vedením Jiřího Janečka. V roce 2010 jsme se potkali v Karlových Varech a Jiří vyhodnotil, že by to nemuselo být špatné. Podepsali jsme tehdy dost závažnou, ale předběžnou smlouvu a tato smlouva mě roky držela nad vodou, protože nešlo o malé peníze,“ přiznal Marhoul, jak připomíná web Expres.cz.

Česká televize na dotazy Lidovek.cz odmítla poskytnutou částku sdělit. „Náklady u jednotlivých projektů nezveřejňujeme, konkrétní částky podléhají obchodnímu tajemství,“ sdělila mluvčí televize Karolína Blinková.

Další, kdo na projekt přispěl, byly státní filmové fondy z Česka, Slovenska a Ukrajiny. Od toho českého dostal Marhoul 28,5 milionu korun. Původní přiznaný grant filmu byl jen 15 milionů a musel být navýšen.

Část peněz si režisér na film s hollywoodskými hvězdami Harveym Keitelem a Stellanem Skarsgardem půjčil i u blíže nejmenované banky. „Oslovil jsem všechny banky, abych si mohl půjčit. S moc velkým pochopením jsem se nesetkal. Jedna banka mi ale dala úvěr a za ten jsem celý film dotočil a dokončil. Nevím, jak jim to ještě vrátím. Každopádně bez nich by to nešlo,“ přiznal Marhoul na premiéře.

Je patrné, že ani zde nepůjde o malou částku. Podle svých slov Marhoul oslovil s nabídkou spolupráce na filmu 178 firem. Pohořel v Anglii, Francii i Německu. Nakonec se mu zadařilo doma. Mezi koproducenty, a tedy i sponzory Nabarveného ptáčete patří například Eduard Kučera, zakladatel české společnosti Avast, vyvíjející antivirové programy, nebo majitel softwarové firmy Software602 Richard Kaucký. Částky, jimiž přispěli, však známé nejsou.

Snímek se dočkal vesměs omezené kinodistribuce jen v Česku a na Slovensku, kde si souhrnně přišel na zhruba 13,2 milionu korun.

Žába pro Smutného, Bengálský tygr pro Marhoula

Nabarvené ptáče bylo uvedeno ve světové premiéře v hlavní soutěži letošního festivalu v Benátkách, kde film obdržel cenu studentské poroty. Byl také představen v sekci Special Screenings na festivalu v Torontu. Americkou premiéru měl na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu, kde dostal kameraman Vladimír Smutný cenu za nejlepší kameru. Na Mezinárodním filmovém festivalu v indické Kalkatě získal režisér Václav Marhoul cenu Golden Royal Bengal Tiger pro nejlepšího režiséra. Festival Camerimage v polské Toruni ocenil Václava Marhoula cenou mezinárodní kritiky FIPRESCI a Vladimír Smutný získal za kameru ocenění Bronze Frog. Z varšavského festivalu filmů s židovskou tématikou si Václav Marhoul odvezl cenu za nejlepší scénář a Vladimír Smutný cenu za nejlepší kameru.

Podle aktuálních údajů vidělo snímek Nabarvené ptáče v českých kinech téměř 100 tisíc diváků. Například americký hit Joker zhlédlo bezmála 500 tisíc českých diváků a českou komedii Vlastníci 120 tisíc.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...