15. února 2012 15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Forma naživo ozvučí Erotikon. Zřejmě naposledy

Erotikon - Ita Rinaová a  Olaf Fjord  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erotikon - Ita Rinaová a Olaf Fjord | foto: Reprofoto

PRAHA Byl to hit filmových festivalů v Česku i zahraničí. Ostravsko-pražský hudební projekt Forma už vystoupil na řadě míst, kde naživo předvedl svůj elektro-akustický soundtrack černobílého snímku Erotikon z roku 1929. Tuto etapu ukončí kapela ve čtvrtek v pražském prostoru NoD.

O zhudebnění snímku Erotikon si dlouhou dobu špitali jen ti, kdo některé z řady vystoupení pod promítacím plátnem viděli naživo. Až na konci loňského roku Forma svépomocí vydala pětipísňové album Earotikon, které jejich snažení shrnuje. Zhudebnit němý film ale není nijak přelomová myšlenka, s podobnou strategií excelovala už řada jiných formací v čele se Cinematic Orchestra.

Jenže Forma nekopíruje ani nepoužívá dříve vyšlapanou cestičku. Díky tomu, že jádro šestičlenné kapely tvoři elektroničtí producenti a DJs, řídí se současným myšlením.

Časté hutné dubstepové a jiné beatové platformy dokresluje uchu lahodícími ruchy, efekty a nejrůznějšími lupanci či vazbením. Ovšem tohle je pouze půda. Až z ní vyrůstají ty nejsilnější okamžiky. Sóla pro violoncello, akustickou kytaru nebo zadumaný tenorsaxofon.

A v momentu, kdy se tohle všechno v jednom okamžiku propojí s černobílým snímkem Gustava Machatého, vzniká něco mnohem víc než jen hudební doprovod k filmu. Spíše taková oslava jedné éry československého filmu.

Už teď je jasné, že deska Earotikon, která vyšla v limitované edici o dvou set kusech, bude mít i svou remixovanou sestřičku. Navíc se uvažuje i o tom, že projekt Forma by nahrávku vydal i na vinylové desce. 

Forma v plné síle

Album Earotikon pokřtí projekt Forma ve čtvrtek 16. února 2012 v pražském prostoru NoD, kmotrem bude Jan P. Muchow. A poté kapela znovu doprovodí Machatého veledílo. Zřejmě půjde o poslední z řady vystoupení, neboť v anonci koncertu Forma mnohoznačně píše, že "film Gustava Machatého se společně se zvukovým ohanbím futuristického hudebního tělesa Forma naposledy ukáže v plné síle".

 

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR SVAŘOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 42 000 Kč