Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival Respect ani v době koronaviru z rozmanitosti neslevil

Susheela Raman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Susheela Raman | foto: Rachot

Letos poprvé se Respect Festival koná v opožděném termínu, ale navzdory pandemii neutrpěl ani výběr účinkujících, ani žánrová pestrost. Z původně plánované poloviny června se naše největší přehlídka world music přesunula na víkend 5. a 6. září. Jejím dějištěm bude letos poprvé prostor Rohanského ostrova.

V hlavním programu vystoupí každý den pět účinkujících v tradičně širokém etnickém rozptylu. Italsko-francouzská skupina Lalala Napoli hraje romskou hudbu našeho domovského kontinentu ve zcela novém pojetí s dramaticky vystavěnými aranžmá překypujícími jemnými ornamenty. Ke klasikům romské hudby Balkánu patří Ivo Papasov, virtuózní klarinetista zasahující jak do jazzu, tak do world music. Žánrově unikátní ansámbl představuje Motion Trio: tři špičkoví hráči na akordeon kombinují vlastní skladby s moderní klasikou včetně Michaela Nymana.

I přes cestovní restrikce uvádí program Respectu jako každoročně hudbu jiných kontinentů. Krar Collective reprezentuje jednu z hudebně nejoriginálnějších afrických zemí, Etiopii, s nástrojem krar, který je přímým následníkem harfy židovského krále Davida. Skupina Fofoulah čerpá z rytmů západoafrické Gambie, kde má též kořeny zpěvačka Sona Jobarteh, první žena, která mistrovsky ovládla západoafrickou harfu kora.

Poselství žen, v řadě autoritářských režimů pronásledovaných, je důležitým tématem celého festivalu. V sestavě Kefaya uslyšíme vysoce talentovanou zpěvačku Elahu Soroor, která byla pod výhrůžkami fundamentalistů donucena k emigraci z Afghánistánu do Londýna.

Vrcholem programu budou letos dva multižánrové koncerty. Zpěvačka indického původu Susheela Raman (na horním snímku) se v projektu Ghost Gamelan inspirovala indonéskými melodickými perkusemi gamelan, které mimo jiné ovlivnily Clauda Debussyho i Philipa Glasse.

Zcela revoluční spojení přináší dvojice Justin Adams & Mauro Durante (na dolním snímku): kytarista Roberta Planta se inspiruje africkými kořeny blues, zatímco houslista a bubeník Durante rozvíjí rituální rytmus pizzica z jižní Itálie, jehož historie sahá až do antického Řecka. O všestrannost Justina Adamse se opírá i trio Les Triaboliques, „superskupina alternativy“, sdružení tří světových špiček na strunné nástroje s renomovaným producentem Benem Mandelsonem a enfant terrible punkrockové éry Luem Edmondsem.

I přes posunutý termín a nové působiště se setkají pravidelní návštěvníci Respectu se vším, na co jsou zvyklí z minulých let. Tedy s bohatým programem pro děti, s uměleckými instalacemi ve veřejném prostoru a v neposlední řadě s rozmanitou mezikontinentální kuchyní.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

D. Mach Skvělý výběr! 12:44 21.8.2020