Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Film Zlatý podraz: Čechoslováci opět bojují proti rudým teplákům CCCP

Režisér Radim Špaček se při natáčení basketbalových scén chvílemi musí proměnit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Radim Špaček se při natáčení basketbalových scén chvílemi musí proměnit... | foto: BUC-FILM - Patrik Nguyen

PRAHA Film Zlatý podraz je vlastně příběhem dvou vášní. Lásky mladých lidí ve válkou a totalitou zdevastované Evropě. A lásky Čechoslováků k basketbalu. Právě zápolení na palubovce se nejvíce věnuje režisér Radim Špaček při lednovém natáčení. Sportovní scény vrcholí soubojem Čechoslováků se sovětskou komandou na mistrovství Evropy v roce 1951 v Paříži. Film bude mít premiéru v říjnu.

Rudé plandavé tepláky, pověstný nápis CCCP a uprostřed komandy jen těžko bránitelný Otar Michajlovič Korkija, na tehdejší zvyklosti obr (dnes už „pouhých“ 195 centimetrů). Proti nim československý tým s hlavní hvězdou Ivanem Mrázkem, který se stal nejlepším střelcem šampionátu. Scenáristé se utkáním o první místo inspirovali. 

Zakončuje herec Martin Klapil. Film Zlatý podraz se inspiroval skutečnými...
Režisér Radim Špaček se při natáčení basketbalových scén chvílemi musí proměnit...

Korkiju představuje Jiří Šebek, který hrával první ligu a nyní v ČT spolukomentuje basketbalové přenosy. Herce, a tedy i Jana Mansfelda, jehož předobrazem je právě i Ivan Mrázek, bývalý hráč půl roku trénoval, aby je připravil na role basketbalistů. Spolu s ním herce driloval třeba i další exligový „profík“ a rovněž komentátor Jakub Velenský. Což je symbolické, jeho děda Emil hrál na poválečných mistrovstvích za národní tým.

Scény, jimž dominuje Korkija, jsou pečlivě připravené, ale herci si už občas troufají i improvizovat. Šebek je dobře vytrénoval, může být spokojen. Jen při akci před kamerou v rudém tílku se musí tvářit zarputileji, odhodit věčný úsměv. Sovětský medvěd musí ukázat drápy.

„Změníme obranu, Korkiju budeš bránit osobně,“ diriguje u lavičky Zdeněk Piškula. Stop. Další záběr je hotový. Spokojený je Radim Špaček i kameraman Vladimír Smutný.

Pohled na kolbiště z kabiny rozhlasových reportérů. I jejich výkony se mají ve...

Pohled na kolbiště z kabiny rozhlasových reportérů. I jejich výkony se mají ve Zlatém podrazu objevit.

Než začali herci natáčet, museli půl roku basket trénovat. Na snímku střílí Jan...

Než začali herci natáčet, museli půl roku basket trénovat. Na snímku střílí Jan Mansfeld, vpravo Filip Březina.

Když například ruský trenér, hraje ho Andrej Bestcastnyj, peskuje komandu, která špatně brání, komparz emotivní, hlučnou kreaci ocení po stopnutí kamery spontánním potleskem. V dobových kostýmech sedí v hale v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti sedm stovek diváků. Atmosféra připomíná tu v pařížském Vélodrome d’Hiver, kde se v roce 1951 hrálo. O týden dříve stála na Výstavišti replika ženevského Palais des Sports, kde Čechoslováci bojovali o titul v roce 1946.

Film bude mít premiéru letos v říjnu

Do té doby už přijde při natáčení častěji na lásku. V hlavní ženské roli se představí Polka Patricia Volny, která se již prosadila v projektech režisérky Agneszky Hollandové. Volny hraje osudem pronásledovanou dívku, která prchla z vlasti před Stalinem i Hitlerem. A potkává českého právníka a basketbalistu Frantu. Toho ztvárnil Filip Březina. Na šampionátu v roce 1951 se měl Franta znovu potkat s Michelle. Ale mohl ve světě, který rozdělovala železná opona a osudy lidí řídili fízlové, skončit jejich příběh happy endem?

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.