24. dubna 2014 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Filmovka si k narozeninám nadělí Gondryho i Taverniera

Režisér Michel Gondry při návštěvě karlovarského filmového festivalu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Michel Gondry při návštěvě karlovarského filmového festivalu | foto: KVIFF

Letní filmová škola v Uherském Hradišti letos oslaví 40. výročí, které oslaví se zajímavými hosty: jedním z nich bude francouzský režisér a scenárista Michel Gondry, autor Pěny dní nebo Nauky o snech. Přijede legenda francouzské kinematografie Bertrand Tavernier. Přehlídka uvede od 25. července do 4. srpna přes dvě stovky filmů, desítky koncertů, výstav, divadelních představení a multižánrových produkcí.

Gondry se proslavil například filmy Věčný svit neposkvrněné mysli (Oscar za scénář), Prosím přetočte, Nauka o snech nebo nejnověji Pěna dní, kterou osobně představil na loňském festivalu v Karlových Varech. "Michela Gondryho, který je jednou z nejoriginálnějších osobností současné kinematografie, doplní další francouzská režisérská legenda Bertrand Tavernier," řekla ředitelka LFŠ Radana Korená. Z obsáhlé tvorby Bertranda Taverniera připomeňme snímek Smrt v přímém přenosu, v němž Romy Schneider, nebo hudební snímek Kolem půlnoci, který autorovi hudby Herbie Hancockovi vynesl Oscara. 

Podle programové ředitelky Ivy Hejlíčkové doplní program jubilejního ročníku řada mimořádných akcí. "Například projekce archivních snímků z roku 1914 v autentickém pojetí. Zkrátka aby diváci měli pocit, že skutečně jsou v té době," řekla ČTK.

Sekce Fokus bude věnována španělskému národnímu žánru espanolada, který spoluvytvářel obraz Španělska spojený s řadou stereotypů (flamenco, býčí zápasy, furiantství, pověry či iberský machismus). Na tématech současné produkce, v hororech či v díle Luise Garcíi Berlangy, který patří mezi nejproslulejší španělské tvůrce, diváci uvidí, jak Španělé reflektují svou národní příslušnost a co si pod tím představují.

Retrospektiva Hackenschmieda i Krobotova premiéra

Přehlídka připomene i jednoho ze zakladatelů české filmové avantgardy Alexandera Hackenschmieda (1907-2004), který svou tvorbou ovlivnil kinematografii v Čechách a po odchodu do exilu i ve Spojených státech. Retrospektivu jeho snímků doplní výstava a nová publikace.

Filmové fanoušky bude lákat i reálně socialistická i moderní sci-fi visegrádského prostoru. Jde o řadu autorů (Stanislav Lem, Janusz Zajdel, Karel Čapek, Josef Nesvadba), filmařů (Karel Zeman, Andrzej Wajda, Bence Fliegauf, Juliusz Machulski) a žánr, který totalitní režim překvapivě toleroval a který snese světové srovnání.

Jako talent LFŠ představí dokumentaristku Zuzanu Piussi, která se věnuje problémům slovenské justice (Nemoc třetí moci), slovenských národovců (Křehká identita), slovenských voleb (Od Fica do Fica) i postavení gayů ve společnosti či stavu slovenské kultury.

Novinky Visegrádu uvedou výběr toho nejlepšího, co se urodilo v kinematografii české, slovenské, maďarské a polské. Třiceti titulům vévodí předpremiéry čtyř dílů cyklu České století Roberta Sedláčka a režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

Letní filmová škola vznikla v roce 1964 jako uzavřený seminář pro lektory filmových klubů. Postupně rostl počet účastníků i proto, že nabídla vzácnou příležitost k setkání s kinematografiemi zemí mimo socialistický tábor. V Uherském Hradišti se poprvé konala v roce 1981 za účasti více než 500 návštěvníků. S rokem 1989 omezení padla, filmy se staly dostupné a LFŠ ztratila punc výjimečné akce - v roce 1992 měla jen 250 diváků. V posledních ročnících jich přijíždí kolem pěti tisíc.

Do 30. června mohou zájemci získat zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů za 1000 korun. Akreditační systém je na stránkách www.lfs.cz.

ČTK, Lidovky.cz

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz