10. března 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Folklór se mísí s avantgardou v Krvavé svatbě na prknech Stavovského divadla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Inscenace Krvavá svatba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Krvavá svatba. | foto: Martin Špelda

PRAHA Španělský básník a dramatik Federico García Lorca se na scénu Národního divadla vrací po půlstoletí, kdy se hrál jeho Dům doni Bernardy v režii Alfréda Radoka; Krvavou svatbu tu hned po válce nastudoval Jindřich Honzl.

V den sňatku opouští nevěsta ženicha a následuje Leonarda, muže, kterého miluje, bez ohledu na neúprosný zákon morálky a cti. Touha po pomstě žene svatebčany
v čele s ženichem po stopách uprchlíků. Ženich i milenec krvavě hynou o svatební noci, tragédie končí nářkem žen nad mrtvými muži. My se však ptáme dál – co ostatní postavy, jejich rodiče, prarodiče, sousedé? Vědí také, co je šílená touha? Je láska pouze doménou mládí, nebo je každý z nás tak trochu opouštějící Nevěstou a zrazeným Ženichem?

Inscenace Krvavá svatba.
Inscenace Krvavá svatba.

Název tragédie Federika Garcíi Lorky v sobě obsahuje dvě slova, která svým spojením naznačuji rozpor. Svatba, odvěký rituál, kdy dochází k prolnutí dvou lidských životů, symbolizuje harmonii mezi mužem a ženou. Ve svazku se slovem „krvavá“ ovšem evokuje cosi konfliktního a nešťastného. Krev jako hybatelka osudy lidí, jejich veškerého jednaní a konání, je ale také i znakem smrti, boje a násilí, prolitou životodárnou tekutinou. Zároveň i skutečným symbolem života a vášně. Vždyť Nevěstě a Leonardovi vře v žilách krev vášní a touhou a oba jsou rozpolceni mezi láskou – krví – a rozumem.

Federico García Lorca
Krvavá svatba

Překlad: Vladimír Mikeš

Režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)

Dramaturgie: Ilona Smejkalová

Scéna: Jakub Kopecký

Kostýmy: Simona Rybáková

Hudba: Petr Kaláb

Light design: SKUTR, Jakub Kopecký

Hraji:
Matka: Taťjana Medvecká

Nevěsta: Pavlína Štorková

Leonardova žena: Tereza Vilišová

Tchyně: Johanna Tesařová

Služka: Pavla Beretová

Sousedka: Eva Salzmannová

Děvčátko: Anna Fialová j. h.

Luna / Mrtvá matka nevěsty: Soňa Červená

Smrt: Saša Rašilov

Leonardo: Filip Kaňkovský

Ženich: Patrik Děrgel

Otec nevěsty: David Prachař

Mrtvý otec ženicha: Csongor Kassai j. h.

Mrtvý bratr ženicha: Radúz Mácha

Mrtvý otec Leonarda: Jan Bidlas

Mrtvý bratr Leonarda: Matyáš Řezníček

Premiéry ve Stavovském divadle: 16. a 17. března


Federico García Lorca se narodil roku 1898 v malé obci Fuente Vaqueros a o pár let později se s rodiči a sourozenci přestěhoval do Granady. Po střední škole začal studovat filosofii, literaturu a práva, posléze pokračoval ve studiích v Madridu. Podíval se i do USA, ale rozdné Španělsko ho stále táhlo. Když byla 11. července 1936 vyhlášena fašistická revoluce, rozhodl se mladý básník odjet za svými blízkými do Granady, aby se s nimi rozloučil. Bohužel, o pár dní později začalo v Maroku povstání, k nepokojům došlo i v samotné Granadě, republikánští představitelé města byli zatčeni a popraveni. Zatčen, obviněn a posléze popraven byl i sám Federico – 19. srpna 1936 byl v místním olivovém háji zastřelen.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz