Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Galerie vystavila Týcovy semafory i další díla

V pražském Artbanka Museum of Young Art (AMoYA) byla zahájena výstava děl uvězněného výtvarníka Romana Týce.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražském Artbanka Museum of Young Art (AMoYA) byla zahájena výstava děl uvězněného výtvarníka Romana Týce. | foto: ČTK

PRAHA Nová pražská galerie sídlící u Karlova mostu vystavila několik semaforů výtvarníka Romana Týce. Ten za svoji akci, kdy skla s panáčky na pražských semaforech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích, nastoupil minulý týden do vězení.

Galerie Artbanka Museum of Young Art (AMoYA) vystavuje také plastiku, kterou dotvořil Pomník 17. listopadu 1989 na Národní třídě.

Galerie AMoYA

AMoYA funguje ve zchátralém barokním paláci v centru Prahy od loňského června. Objekt soukromému subjektu, který muzeum financuje, poskytla Galerie hlavního města Prahy. Muzeum představilo katalog děl, která se za první sezonu v jeho prostorách objevila a jímž by chtělo zejména v zahraničí prezentovat mladé české umění.

Při 20. výročí revoluce desku doplnil o vztyčené pravice s odkazem na situaci v roce 1939 a vztyčené prostředníky komentující rok 2009.

Rychle připravená výstava má podle pořadatelů především podpořit umělce, který sice zaplatil náhradu škody, pokutu ale odmítl zaplatit, neboť by tím prý uznal, že spáchal trestný čin. Proti uvěznění Týce také lidé podepisují petice, je jich už kolem 10.000.

"A pokud toto masové vyjádření rozhořčení lidí státní moc necítí jako moment k zamyšlení, že je tady něco špatně, tak uchopme umístění semaforů Romana Týce symbolicky jako pobídku a možnost k tolik nutné sebereflexi státních orgánů i celé společnosti," uvádí galeristka Olga Dvořáková, která Týce zastupuje.

PSALI JSME:


Šéfkurátorem muzea pro příští sezonu se stal Milan Salák. Dnes uvedl, že by se ve své koncepci chtěl ještě více zaměřit na práci studentů a čerstvých absolventů vysokých uměleckých škol z Česka i Slovenska. V muzeu se již objevila také některá díla, která čeští i slovenští umělci představili ve společném československém pavilonu na benátském bienále, Salák by chtěl vystavit i další.

Partnery pro výstavní program Salákovi budou umělci a pedagogové jednotlivých škol - Jiří Černický, Jiří Petrbok, Luděk Rathouský, Petr Lysáček, Michal Koleček, Ján Vasilko a Marek Kvetán.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...