5. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Goncourtovu cenu za literaturu dostal autor thrillerů Pierre Lemaitre

 Pierre Lemaitre  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pierre Lemaitre | foto: ČTK

PAŘÍŽ Letošní prestižní francouzskou Goncourtovu cenu za literaturu obdržel za román Au revoir la-haut (Nashledanou tam nahoře) spisovatel Pierre Lemaitre.

Spisovatel a scénárista Pierre Lemaitre (narozen 1951) napsal několik thrillerů, které byly přeloženy do více než dvou desítek jazyků. V češtině zatím jeho práce nevyšly. Za svou prvotinu Travail Soigne (Pečlivá práce) získal cenu za první román na knižním festivalu v Cognacu v roce 2006. Děj oceněného románu Au revoir la-haut se odehrává v období první světové války a má téměř 600 stran. Byl již nominován na řadu francouzských literárních cen, např. Prix Femina, Prix Goncourt, Prix Interallié nebo Prix Renaudot.

Ve stejný den byla udělena další významná literární cena Renaudot, kterou získal autor objemného svazku povídek Naissance (Narození) Yann Moix.  Pětačtyřicetiletý Yann Moix, který se zabývá i filmovou režií, zaujal už svou první knihou Jubilations vers le ciel (Jásot k nebi). Za tu dostal v roce 1996 Goncourtovu cenu za první román. Jeho první film Podium z roku 2004, vycházející z jeho stejnojmenného románu, zaznamenal velký komerční úspěch.

ČTK