Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
2. října 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Harrison Ford podruhé jako Deckard. Recenzenti nešetří chválou na nového Blade Runnera

K (Ryan Gosling) a Rick Deckard (Harrison Ford) se ne vždy shodnou. Snímek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K (Ryan Gosling) a Rick Deckard (Harrison Ford) se ne vždy shodnou. Snímek... | foto: Falcon

Pokračování kultovního filmu Blade Runner (1982) se odehrává rovných třicet let po konci prvního dílu. Harrison Ford se tentokrát replikantům postaví spolu s Ryanem Goslingem. První ohlasy kritiky jsou velmi příznivé. Tvůrci si připravili i tři krátké snímky vysvětlující události uplynulých třiceti let. Snímek Blade Runner 2049 bude mít českou premiéru 6. října.

V roce 1982 natočil režisér Ridley Scott (Gladiátor, Vetřelec) film Blade Runner na motivy knihy Sní androidi o elektronických ovečkách? spisovatele Philipa K. Dicka. Detektiv a Blade Runner Rick Deckard (Harrison Ford) si to v něm rozdal s replikanty, pracovními roboty, kteří na zem pronikli z kolonií na jiných planetách. Film byl kasovním propadákem, protože při rozpočtu 28 milionů dolarů vydělal méně než 33 milionů. I tak se ale Blade Runnerova temná, téměř noirová vize futuristického Los Angeles roku 2019 stala kultovní záležitostí. Dodnes běží celospolečenská debata o tom, jestli je Deckard sám replikantem. Snímek navíc získal Českého lva v roce 1993 jako nejlepší zahraniční film.

Teď se píše rok 2049 a Rick Deckard žije již třicet let v ústraní. Nalézt ho musí nový Blade Runner pojmenovaný velmi prostě jen K (Ryan Gosling). Jen Deckard totiž může znovu pomoct v boji proti robotům a jejich tvůrci Neanderu Wallaceovi (Jared Leto). Návratu do nebezpečného Los Angeles se zhostil režisér Denis Villeneuve (Sicario, Zmizení). Ridley Scott u snímku nicméně zůstal jako výkonný producent.

Moderní pojetí neonových reklam. Snímek Blade Runner 2049 (2017).
Rick Deckard (Harrison Ford) je utrápený muž. Snímek Blade Runner 2049 (2017).


Natáčení snímku probíhalo v Budapešti a v místních filmových studiích Origo. film nicméně v říjnu 2016 postihlo neštěstí, když se část kulis zřítila a smrtelně zranila jednoho z dělníků.

Podle všeho je ale Blade Runner 2049 trefou do černého. „Villeneueveho ohromující pokračování má rozhodně nakročeno k tomu, aby se stalo legendou,“ píše o filmu Peter Travers z magazínu The Rolling Stone. „Blade Runner pozvedává mainstreamovou filmařinu na úroveň vysokého umění,“ chválí film Leah Greenblattová, recenzentka Entertainment Weekly. Snímek má na recenzním serveru The Rotten Tomatoes v současné chvíli výborných 96% (údaje k 2. 10.).

Studio Warner Bros. navíc k novému Blade Runnerovi natočilo i tři krátké snímky, které vysvětlují, co se stalo za třicet let od prvního dílu. Zatím jen v angličtině jsou k nalezení ZDE (2022: Black Out, animovaný), ZDE (2036: Nexus Dawn) a ZDE (2048: Nowhere to Run).

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.