25. března 2017 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Já jsem ten ňouma.‘ Záznam hovorů Harrisona Forda, když přistával nad boeingem plným cestujících

Boeing 737-800 American Airlines. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737-800 American Airlines. | foto: ČTK/AP

LOS ANGELES Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zveřejnil záznam rozhovoru letových dispečerů s americkým hercem a producentem Harrisonem Fordem, který v polovině února doprovázel jeho „kaskadérské“ přistání na letišti v Kalifornii. Ford omylem posadil svůj stroj na pojezdovou dráhu určenou k přípravě letadel na start a jen těsně minul letoun se 116 lidmi na palubě. Kamerový záznam Fordova manévru viděl na internetu milion lidí.

„Já jsem ten ňouma, co přistál na pojezdové dráze,“ přiznal čtyřiasedmdesátiletý Ford dispečerům svůj prohřešek během přistávání na letišti Johna Waynea nedaleko Los Angeles. Svůj letoun herec omylem navedl na provozní dráhu souběžnou se správnou dráhou přistávací. „Mělo to letadlo být doopravdy pode mnou?“ ptal se Ford udiveně po nepovedeném přistání, za které se omluvil.

Harrison Ford se zranil při čtvrteční nehodě malého sportovního letadla, s...
Boeing 737-800 American Airlines.

Po incidentu se šťastným koncem Ford prohlásil, že ho letadlo manévrující těsně pod ním vyděsilo a navíc cítil turbulence od jiného letadla startujícího nedaleko. Boeing 737, který hollywoodská hvězda jen těsně minula, později bez problémů odletěl do Dallasu.

Podle amerických předpisů je přistání na nesprávné dráze porušením pravidel FAA a musí být předmětem vyšetřování. To podle agentury AP dosud neskončilo.

Ford je zdatným letcem a známým sběratelem historických letadel. V březnu 2015 se cvičným strojem z druhé světové války po selhání motoru nouzově přistál na golfovém hřišti u Los Angeles. Z nehody vyvázl se zraněním.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz