Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jak se tisklo v utajení? Výstava odkrývá poklady samizdatu

Výstava představuje knihy publikované v rámci různých samizdatových edicí i mimo ně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava představuje knihy publikované v rámci různých samizdatových edicí i mimo ně. | foto: E. Hodíková

PRAHA Vznikaly v provizorních podmínkách, bez přístupu k běžným technikám tisku... Výstavu reprezentativní kolekce knih a časopisů vzniklých v dobách normalizace připravila pod názvem Samizdat - tvůrčí síla odporu Národní knihovna ČR ve spolupráci s knihovnou Libri prohibiti. Výstava v prostorách Klementina se pro veřejnost otevře 14. března a potrvá do 18. dubna.

Zakázané tiskoviny umožnily za normalizace přežití nezávislé literární i publicistické produkce. Nahrazovaly neexistující veřejnou debatu o tématech, k nimž sdělovací prostředky i režimní instituce zachovávaly nucené mlčení. Výstava se snaží postihnout tento společenský fenomén neoficiální knižní a časopisecké tvorby v kontextu 70. a 80. let minulého století.

Samizdat

Samizdatem bývají nazývány publikace a rozmnoženiny vydávané mimo dosah státního informačního monopolu. Vznikaly v podmínkách informační a ideologické hegemonie vládnoucí moci, která neumožňovala vydávání publikací, jejichž obsah by nebyl předem schválen či cenzurován. Samotný výraz "samizdat" pochází z ruštiny a dal by se přeložit jako "vydat si sám".

"V českém kontextu se slovo samizdat objevuje na počátku 70. let, neboť právě v období počínající normalizace se ukázala potřeba šíření nezávislých informací. Vznik neoficiálních tiskovin byl reakcí na posílení cenzury, pronásledování novinářů i spisovatelů a na vyloučení tisíců aktivních lidí z veřejného života. Po zformování Charty 77 umožnila existence samizdatu propojování různých okruhů undergroundu a také sdílení zpráv o represích, kterým byli odpůrci tehdejšího režimu vystaveni. Právě na tuto dobu se také soustředí připravená expozice," vysvětluje autor konceptu výstavy Petr Pospíchal.

Z výstavy Samizdat - tvůrčí síla odporu

Z výstavy Samizdat - tvůrčí síla odporu.

Výstava představuje reprezentativní kolekci knih a časopisů, která ukazuje vývoj a bohatou kulturní i informační tvorbu různých nezávislých prostředí tehdejší československé společnosti. Jsou mezi nimi periodika informačně politická, náboženská, filosofická, všeobecně kulturní, hudební i mládežnická, z nichž některá mají umělecky vyzrálé grafické i fotografické doprovodné přílohy.

K vidění budou i archivní psací stroje nebo cyklostyly

Knižní tvorba je představena tituly Edice Petlice, kterou vydával spisovatel Ludvík Vaculík, Edice Expedice vydávané Olgou Havlovou, jakož i řadou dalších knih publikovaných v rámci různých samizdatových edicí i mimo ně. Mezi raritní exponáty lze počítat například samizdatově vydaný aršík poštovních známek k desátému výročí Charty 77.

Samizdatové publikace vznikaly bez vydavatelského či finančního zajištění, bez přístupu k běžným technikám tisku.

Samizdatové publikace vznikaly bez vydavatelského či finančního zajištění, bez přístupu k běžným technikám tisku.

V expozici bude možné se zblízka seznámit s tehdejšími psacími stroji, cyklostylovými rozmnožovacími rámečky i funkčním klikovým cyklostylem. Návštěvníci získají lepší představu o rozsahu represí vůči samizdatovým tvůrcům.

"Cílem bylo zpřístupnit veřejnosti různorodé ukázky samizdatové produkce a zároveň poskytnout retrospektivní pohled na nedávnou historii z neobvyklého úhlu pohledu," dodává spoluautor výstavy Jiří Gruntorád, ředitel knihovny Libri prohibiti, která výstavu spolupořádá. Libri prohibiti spravuje největší sbírku československého samizdatu na světě (přes 13 000 knižních jednotek) a její kolekce samizdatových periodik byla v loňském roce zařazena do programu UNESCO Paměť světa.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...