Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jatka 78 uvedou akrobaty z Austrálie a představení pod vodou

Z představení Cirkus La Putyka de Luxe 04. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z představení Cirkus La Putyka de Luxe 04. | foto:  J. Jelen

PRAHA Australští akrobaté ze souboru Gravity & Other Myths vystoupí v příštím týdnu v prostoru Jatka 78 v Pražské tržnici. Podívaná plná nebezpečných artistických kousků se jmenuje Backbone (Páteř) a odkazuje k tomu, že spolupráce a vzájemné fungování akrobatů do sebe musí zapadat jako obratle lidské páteře.

Představení desítky akrobatů a dvou hudebníků se bude hrát od 18. do 22. června, sdělila za Jatka 78 Zuzana Hošková.

Divadla hraničícího s novým cirkusem je v hlavním městě plno, do 24. června trvá festival Arena, který na smíchovské náplavce pořádá Divadlo bratří Formanů, a od 15. srpna do 2. září se uskuteční novocirkusový festival Letní Letná.

Backbone zkoumá, co to je síla, kde se bere a jak je měřena. Je prověřením hranic fyzické síly člověka, síly emocí, síly jednotlivce i kolektivu. Backbone je třetí inscenací souboru. Předcházela mu show A Simple Space s více než 350 reprízami na 68 divadelních a festivalových scénách v 18 zemích. V listopadu se v prostoru Jatka 78 objeví berlínský soubor Analog s kabaretním vystoupením Finale, které vzniklo v koprodukci s Cirkem La Putyka.

„Nesnesitelná tekutost bytí“

Ještě předtím ale bude mít 30. srpna na Jatkách 78 premiéru neobvyklý projekt režiséra Víta Neznala, který divákům zpřístupní běžně nevyužívanou industriální halu přezdívanou Skleněnka. Jeho inscenace Nesnesitelná tekutost bytí vzniká v koprodukci Jatek 78 a festivalu Letní Letná a bude se zčásti odehrávat pod vodou v akváriu o rozměrech 2,8 krát 2,8 krát 2,8 metru. Odkazuje ke slavnému románu Milana Kundery i k pojmu tekuté modernity Zygmunta Baumana.

„Nesnesitelná tekutost bytí je příběhem člověka, který se snaží vyrovnat s nejistotou dnešního světa i svojí vlastní, předvídat nepředvídatelné a připravit se na to, že navzdory předpovědi může zítra pršet,“ říká o projektu režisér Vít Neznal. V sólové roli se představí pod taktovkou režiséra Neznala a choreografky Dory Sulženko Hoštové mladá herečka a tanečnice Kateřina Dvořáková, která byla v Cenách divadelní kritiky 2017 nominována na Talent roku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?