13. června 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Je logické zajít na výstavu Logik. Havekost se rozloučí komentovanou prohlídkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Eberhard Havekost - Transformers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eberhard Havekost - Transformers. | foto: Galerie Rudolfinum

Prahou Výstava Logik malíře Eberharda Havekosta zve na poslední komentovanou prohlídku, která se koná 29. června 2017. Výstava končí již 2. července 2017. Do té doby je připraven také doprovodný program v Kině Rudolfinum a v Artparku.

Autor pracuje s materiálem, jenž nás každodenně obklopuje, ať už v žité či zprostředkované realitě. Předlohou pro umělcovu precizní malbu jsou především televizní či tištěné reklamy nebo vlastní fotografie, v nichž se opakovaně objevují motivy přírody, portrétu a lidské figury, architektury a také nejrůznějších dopravních prostředků – karavanů, aut a letadel. Prvek opakování je v Havekostově tvorbě důležitý stejně jako neustálé sledování proměny času. V souvislosti se současným obrazem se musíme znovu ptát co je to motiv, co název, forma a obsah. Havekostovo dílo tyto otázky pojímá netradičním způsobem, který se vymyká jednoznačné kategorizaci.

Eberhard Havekost - Copy.
Eberhard Havekost - Ocean.

Kurátor výstavy Petr Nedoma říká: „Východiskem Havekostovy tvorby je především fotografie, prakticky jakákoliv, kterou promyšleně upravuje v počítači. S použitím fotografie se snaží vytvořit obraz, který, i když zdánlivě věrně popisuje cosi z reality, směřuje od prostého popisu směrem k jádru nepředmětného sdělení. Vývoj jeho tvorby směřuje k redukci významů zobrazení a tím ke stále větší převaze děl, jejichž jediným tématem je obraz sám o sobě, zdánlivě abstraktní, svým způsobem odcizený svému původnímu účelu zobrazovat realitu. Základní otázkou je hledání nepopisné reality, reality nezatížené lacinými emocemi a banalitou donekonečna se opakujících vyprázdněných sdělení a významů.

Eberhard Havekost
Logik

Výstava potrvá do 2. 7. 2017

Kurátor: Petr Nedoma
Poslední komentovaná prohlídka - 29. června

Otevírací doba

Každý den mimo pondělí: 10.00-18.00

Čtvrtek: 10.00 – 20.00

Galerie Rudolfinum

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz