Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jiří Havelka chystá bitvu o Václavák. Může se stát cokoli, říká

Jiří Havelka, moderátor, scenárista a režisér slavnostního večera cen Magnesia Litera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Havelka, moderátor, scenárista a režisér slavnostního večera cen Magnesia Litera | foto: archiv MAFRA - Viktor Chlad

PRAHA Akce nazvaná Druhé město je společný projekt Divadla Vosto5, VerTeDance a studentů KALD DAMU, v jehož hlavních rolích jsou náměstí, procházející lidé, letící ptáci a několik inscenovaných postav. Projekt bude součástí festivalu 4+4 dny v pohybu, který začíná v pátek v Praze. Festival plný multižánrových provokací, performancí, diskusí i architektonických procházek potrvá do 18. října.

Druhé město slibuje pozoruhodnou street-site specific akci, při které se herci budou pohybovat uprostřed Václavského náměstí a diváci je budou sledovat  zdálky z Paláce U Stýblů, a zároveň díky sluchátkům slyší dialogy postav.

Projekt Druhé město navazuje na linii inscenací divadla Vosto5, které přetékají...

Projekt Druhé město navazuje na linii inscenací divadla Vosto5, které přetékají do venkovních prostor a atakují realitu na nečekaných místech...

Přečtěte si krátký rozhovor o tomto projektu nazvaném Druhé město s režisérem a členem divadla Vosto5 Jiřím Havelkou:

Lidovky.cz: Čím bude tento projekt zajímavý - výjimečný?
Na Václavském náměstí je k večeru rušno a nikdy nevíte, co se může přihodit. Což platí i pro divadlo. A tady se divadlo a Václavské náměstí střetne, takže může vzniknout hodně nepředvídatelný guláš.

Lidovky.cz: V čem se bude odlišovat od představení, která s VOSTO5 připravujete?
V míře intervence do veřejného prostoru, v principu skryté kamery a ve využití odposlouchávacích technologií.

Lidovky.cz: Kromě VOSTO5 se zúčastní i taneční soubor VerTeDance a KALD DAMU. Jaká bude jejich role?
Být nenápadní a posléze nápadní. A svést bitvu o Václavák.

Lidovky.cz: “Nebojíte“ se nočního Václavského náměstí, že dojde k neočekávaným nepříjemným situacím?
Samozřejmě takto v centru je všechno trochu „vošajslich“ a hranice hry a nehry může být snadno překročena. Snad nezpůsobíme příjezd složek Integrovaného záchranného systému. Maximálně příjezd Svatého Václava.

Lidovky.cz: Co dalšího chystáte - ať už sám jako režisér nebo s divadlem VOSTO5?
Připravuju inscenaci pro Dejvické divadlo, která by se měla zabývat autismem. A s Vosto5 chystáme pro Pražské Quadrienále takový větší polohappeningový projekt v něčem na podobné bázi jako Druhé město, který se zatím pracovně jmenuje Zachraň se.

Palác U Stýblů, hlavní centrum festivalu 4+4 dny v pohybu.

Palác U Stýblů, hlavní centrum festivalu 4+4 dny v pohybu.

Festival nabídne také výstavu, tanec i nahou DJku

Festival zahájí v pátek 10. října v prázdném Paláci U Stýblů (bývalá diskotéka Alfa) na Václavském náměstí vernisáž výstavy, která vzniká pod kurátorskou taktovkou Krištofa Kintery a Denisy Václavové. 40 předních umělců tu představí instalace, objekty, malby, videa, koncepty i site specific projekty na letošní téma Who is the Director?. Zároveň v pátek a sobotu uvede v Divadle Archa renomovaná rakouská choreografka Doris Uhlich představení more than naked s 20 nahými tanečníky, které zboří divácké představy o těle, tanci, nahotě i životě. Sama autorka vystupuje v roli nahé DJky.

Od soboty se pak po celé Praze rozběhne maraton “kulturně-adrenalinových” akcí z oblasti současného divadla, tance, výtvarného umění, performancí, diskusí i procházek, který potrvá až do 18. října.

V představení The Dog Days are Over osm tanečníků neúnavně skáče od začátku do...

V představení The Dog Days are Over osm tanečníků neúnavně skáče od začátku do...

V Divadle Archa proběhne několik tanečních večerů, například provokativní a vtipný taneční duet We Love Arabs izraelského choreografa Hillela Kogana o soužití Arabů a Židů, nebo groteskní představení s westernovou estetikou How hard can it be? norského tanečníka izraelského původu Yaniva Cohena o městě Jeruzalémě a jeho obyvatelích. V divadle Ponec proběhne světová premiéra nového díla Collective Loss of Memory českého souboru DOT504 a RootLessRoot Company a ve Studiu Alta premiéra tanečního “zážitkového divadelního trenažeru” Karlík aneb zážitkový trenažér Lenky Tretiagové a Light Studia.

Palác U Stýblů se stane kromě samotné výstavy Who is the Director?, která zde bude přístupná každý den, východiskem řady tématických procházek po okolí s Václavem Cílkem, Jiřím Sádlem, Radovanem Lipusem, Petrem Klímou a Karolínou Vránkovou. Proběhne tu také mezinárodního sympozium Czech Crash s třiceti předními uměleckými řediteli, dramaturgy a kurátory z celého světa, debaty časopisu Respekt, oslavy 6. narozenin artalk.cz, koncertů (například Android Asteroid) i party s DJs.

Festival diváky zavede i do podzemního sálu pod funkcionalistickou budovou ÚLUVu na Národní třídě. Poprvé od koncertu Lou Reeda v roce 1990 prostor zpřístupní jednorázový audiovizuální projekt Vladimíra 518, Ondřeje Anděry a David Vrbíka nazvaný Spam - Smrt s dvojicí tanečníků Jana Vrána a Palo Kršiak.

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...