Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KABÁT: Jan Hus, vzor 1954. Ideologický film se jako hlavní uctění Husovy památky opravdu nehodí

Snímek Jan Hus (1954). Režie: Otakar Vávra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Jan Hus (1954). Režie: Otakar Vávra. | foto: Česká televize

PRAHA Jak připomenout výročí upálení mistra Jana Husa? Česká televize to v pondělí v hlavním vysílacím čase vyřešila další reprízou filmu Otakara Vávry z roku 1954, v němž je důsledně zbožný katolický kazatel vylíčen jako ideolog třídního boje.

Samozřejmě má tento snímek („první díl revoluční husitské trilogie“) v dějinách české kinematografie významné místo, ať už jako doklad doby svého vzniku, jako záznam hereckého projevu Zdeňka Štěpánka nebo jako připomínka umění Jiřího Trnky, který obstaral jeho výtvarnou stránku. Pokud jde o samotného Jana Husa, dosáhnou zájemci přesnějšího vyobrazení, když si doma vytvoří živé obrazy podle známého Cimrmanova návodu.

Snímek Jan Hus (1954). Režie: Otakar Vávra.
Snímek Jan Hus (1954). Režie: Otakar Vávra.

V Americe se nyní filmy poznamenané dobou svého vzniku opatřují vysvětlujícími komentáři, nám by to asi připadalo trochu přehnané, navíc tenhle film obsahuje vysvětlující komentář už z doby svého vzniku („Boj proti feudálnímu útisku mohl vésti Hus jen formou náboženskou. A tak volaje po vítězství boží pravdy, volal tím pro spravedlivém společenském řádu“), a ten mluví tak zřetelně, že žádný další patrně ani není potřeba.

Snad jen pro pořádek můžeme připomenout, že spravedlivý společenský řád, po kterém prý Hus volal, umučil čtyři roky před natočením Vávrova snímku faráře Josefa Toufara, množství dalších církevních představitelů uvrhl do těžkého žaláře (Karel Otčenášek byl odsouzen právě v roce 1954 za to, že se nechal vysvětit na biskupa bez státního souhlasu) a celkově rozpoutal proti církvi a věřícím drtivou kampaň, do níž svým proticírkevním zápalem zapadl i tento snímek.

Není sporu o tom, že by Vávrův film měl být přístupný ke zhlédnutí, ale zařadit toto ideologicky zmanipulované dílo jako hlavní příspěvek k uctění Husovy památky, to je buď ignorance, nebo vyjádření postoje. Když se tak děje zrovna v době, kdy nová radní České televize dokáže šermovat svým katolictvím a zároveň si notovat s komunisty, vypadá to skoro jako dárek na její přivítanou.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.