Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Meky jako fenomén i člověk. Moudrý muž si nečiní nárok na to, že všemu rozumí

Kultura

  5:00
PRAHA - Do kin přichází dokument o nepřehlédnutelné postavě československé populární hudby. Portrét Miroslava Žbirky zvaného Meky je hravý a místy ironický, ve výsledku ale především citlivý a uznalý.

Z natáčení. Miroslav Žbirka (vpravo) pustil filmaře i do svého soukromí. foto: BONTONFILM

Snímek natočil Šimon Šafránek, autor ceněného dokumentu King Skate, na motivy knihy Miro Žbirka – Zblízka, kterou s „Mekym“ už před čtyřmi lety sepsal publicista Honza Vedral. Dokument pochopitelně rekapituluje klíčové – a obecně poměrně známé – momenty hudebníkova profesního i osobního života, ale neulpívá na nich přespříliš a spíše míří k tomu, co je ve Žbirkově příběhu méně zjevné, co ale o to víc vypovídá o protagonistovi samotném i o světě, v němž nám jeho písně dělají společnost.

Pražský koncert Mira Žbirky. 3. prosince 2019.
Pražský koncert Mira Žbirky. 3. prosince 2019.

Miroslav Žbirka (* 1952) se na československé populárně hudební scéně prosadil v 70. letech, tedy v době, která nijak nepřála svobodné tvorbě, západním trendům ani experimentům a řadu jiných muzikantů umlčela. To není výtka, jen připomenutí kontextu – první velký úspěch, zisk Zlaté bratislavské lyry, slavila Žbirkova kapela Modus v exponovaném roce 1977. A to s písní Úsmev, která by měla šanci uspět i v neomezené konkurenci. (A také, jak v dokumentu Žbirka připomíná, přišel vzápětí po úspěchu částečný zákaz.)

To je totiž Žbirkův příběh: on i jeho kapely (po odchodu ze skupiny Modus založili s Lacem Lučeničem v roce 1981 Limit) byli pevnou součástí bizarního prostředí tehdejší československé popmusic, Žbirka se svou ultraslušňáckou vizáží zaháněl veškeré obavy z čehokoli bouřlivě rockerského. A zároveň se díky svým rodinným kořenům, obdivu k britské hudbě, inteligenci a nespornému talentu z průměru slovenské, ale i české oficiální hudební scény výrazně vymykal.

Kontrast Žbirkovy „britské“ osobnosti a československého socialistického prostředí, ve kterém svůj talent uplatňoval, je také hlavním zdrojem energie dokumentu Meky. Žbirkovy vzpomínky i výpovědi dalších pamětníků totiž režisér Šimon Šafránek konfrontuje s propracovanou montáží archivních záběrů, které dodávají ke sdělovaným skutečnostem vlastní komentář. Ten si žije hravě samostatným životem – někdy pronášené výroky podpoří, ale jindy je ironizuje, jde podvratně proti nim, a někdy si prostě opakovaně hlásá svou vlastní pravdu. Vrcholným gagem je záběr z televizní estrády, který doprovází Žbirkovu úvahu o kvalitách české hudební scény oproti té slovenské.

Každý z jiné dědiny

Archivní materiály fungují i ve své primární podobě, půvabná je třeba scénka, v níž Meky pléduje za to, aby si členové kapely sjednotili vizáž a nevypadali jako „každý z jiné dědiny“. Ostatně rozdíl mezi Žbirkovou poněkud dojemnou hrou na Johna Lennona a (neméně dojemnou) zarputile rockerskou stylizací Laca Lučeniče zaujme i dnes, když oba mluví v Šafránkově filmu. Hořkost, jež zbyla po konci jejich spolupráce, je tu zřetelně přítomná a tvoří užitečnou disonanci v převážně harmonickém Žbirkově portrétu. Podobně jako když přijde řeč na odvrácené stránky úspěšné muzikantské kariéry, která i v tehdejší době dokázala Mekyho odvést na dlouhé zahraniční turné a hodně mu komplikovat osobní život.

Do problematických témat nicméně Šafránek Žbirku nijak výrazně netlačí a v úhrnu vytváří laskavý obraz muže, který díky talentu i štěstí úspěšně prošel podivnou a posléze bouřlivou dobou, vytvořil nezanedbatelné dílo a zestárl do sympatické moudrosti, která si už dávno nečiní nárok na to, že všemu rozumí.

Čas strávený s Mekym je příjemný zážitek – a to dokonce i pro toho, jehož osobní soundtrack k minulým čtyřiceti letům zase tolik Žbirkových písní neobsahuje.

MEKY

Režie: Šimon Šafránek

Premiéra 9. 7.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat