29. července 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kaligramy i snowboard z odpadu. NoD vystavuje amatéry alias Samorosty

Z výstavy Samorosti v pražském NoDu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy Samorosti v pražském NoDu. | foto: Johan Orlitz

PRAHA Experimentálním prostoru NoD hostí druhý ročník přehlídky autorského nezávislého umění Samorosti 2014. Výstava maleb, fotografií, objektů, grafik, videoartu a jiných uměleckých výtvorů potrvá až do 5. září. Z celkem 215 přihlášených umělců budou vybráni vítězové kategorií Cena publika, Cena odborné poroty a Cena za objev NoD, kterým galerie uspořádá příští rok samostatnou výstavu.

Přehlídka navazuje na dřívější české salony, které se od šedesátých let nepravidelně opakují a jež dávaly příležitost tvůrcům z řad profesionálních umělců i amatérů, kteří tvořili doma bez možnosti svá díla představit veřejnosti. Samorosti dávají takovým lidem možnost vzájemného srování své tvorby, inspirace a konfrontace

Z výstavy Samorosti v pražském NoDu.

Z výstavy Samorosti v pražském NoDu.

Záštitu nad aktuální přehlídkou převzal František Skála, Štěpánka Šimlová, Margita Titlová-Ylovsky a Mardoša. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 2. září 2014.

Z šuplíku do galerie. Alespoň jednou

Samorosti letos ukazují šuplíková díla profesionálních i amatérských výtvarníků již podruhé. Na otevřenou výzvu k účasti reagovalo více než 215 tvůrčích osobností nejen z České republiky, ale také z Francie či Slovenska. Kromě maleb, fotografií, videoartu či prostorových děl jsou vystaveny například snowboard z recyklovaného odpadu, kaligramy nebo šperk z lipového dřeva.

Vítězové Ceny publika, Ceny odborné poroty a Ceny za objev NoD získají samostatnou výstavu v Experimentálním prostoru NoD. Nově udílená Cena za objev NoD je divokou kartou kurátorů přehlídky.

O Ceně publika mohou až do 31. srpna rozhodovat sami návštěvníci přehlídky prostřednictvím hlasovacích formulářů umístěných v prostorách Galerie NoD. ,,Novinkou jsou také pravidelné prezentace zúčastněných autorů, které budou probíhat každé srpnové úterý. Tyto krátké přednášky mohou návštěvníkům pomoci nejenom při volbě favorita, ale také při hledání inspirace pro vlastní tvorbu," říká kurátorka výstavy Veronika Zajačiková.

Z výstavy Samorosti v pražském NoDu.

Samorosti: amatéři v galerii.

Třetí výherce získá Cenu odborné poroty. V ní letos zasednou čtyři výrazné osobnosti české umělecké scény. Svérázný autor a držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého František Skála, k jehož originálním počinům patří i to, že šel pěšky z Čech až na Bienále do italských Benátek, kde poté ,,vystavoval, co cestou našel". Čenkou poroty je i výtvarnice Štěpánka Šimlová, která se ve své tvorbě snaží zachytit pomíjející okamžiky života, včetně vlastních pocitů. Dále pak Margita Titlová-Ylovsky, která ve svých obrazech pracuje s aurou a energetickým polem člověka. Čtveřici porotců uzavírá spisovatel a hudebník Mardoša, člen hudební skupiny Tata Bojs.

V loňském roce přehlídka oslovila více než 130 účastníků a 1000 návštěvníků. V odborné porotě zasedli zpěvačka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, divadelní režisér Jan Nebeský, moderátor Karel Oujezdský a jejím čestým členem byl zpěvák Karel Gott.