Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kaplického knihovna na den ožije. Díky videomappingu při zahájení festivalu Letní Letná

Kaplického knihovna ožije při videomappingu na cirkusovém šapitó NoFit State... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaplického knihovna ožije při videomappingu na cirkusovém šapitó NoFit State... | foto: Letní letná

PRAHA Letošní ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájí 16. srpna jednorázový videomapping, díky kterému na pražském Špejcharu ožije knihovna architekta Jana Kaplického. Vizualizace na stěny šapitó proběhne jako projekt souboru Cirque Garuda během vystoupení hlavní hvězdy festivalu, britského souboru NoFit State Circus.

Videomapping, který bude k vidění zdarma mezi dvaadvacátou a třiadvacátou hodinou,  doprovodí ve spolupráci s Městskou knihovou v Praze největší veřejná výměna knih pod širým nebem, kdy si diváci budou moci vyměnit i mezi sebou donesené vlastní knihy.

“O podobný projekt jsme se snažili dlouhou dobu, místo konání festivalu na Špejcharu a okolí k tomu láká. Jsme rádi, že právě díky souboru NoFit State Circus a jejich šapitó, které svým tvarem ´Oko nad Prahou´ připomíná, se to podaří. Nový cirkus staví novou knihovnu!,” říká s nadsázkou ředitel festivalu Jiří Turek. Projekt podpořila také Eliška Kaplicky Fuchsová: „S radostí rozvíjíme fantazii jiných a osobně budu kreativitu, kteráse týká práce Jana Kaplického, za náš Nadační fond vždy podporovat,” říká Fuchsová. Realizaci projektu umožnila společnost C.S.CARGO.

Letní Letná nabídne od 16. srpna do 3. září několik výjimečných vystoupení zahraničních souborů. Představí se například nejznámější britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus, během jehož představení proběhne vizualizace Kaplického knihhovny, a také francouzský soubor Compagnie Rasposo. Oba soubory navštíví Českou republiku poprvé. 

Soubor NoFit State Circus bude hlavní hvězdou festivalu Letní Letná.
Soubor NoFit State Circus bude hlavní hvězdou festivalu Letní Letná.

NoFit State Circus uvede během osmnácti večerů představení Bianco, která přinese . kombinaci nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, živé hudby i neobvyklé scénografie. „Inspirací se stala krása i hrubost, život i smrt, chaos i jednoduchost, rozpory ve všech z nás i mnohost osobností v každé lidské bytosti. Soubor Compagnie Rasposo přiveze představení Morsure – strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla,“ uvádějí organizátoři.

Festival nabídne také další zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie (například premiéru společného představení režijní dvojice SKUTR a Loser(s), soubory Kitch Kong Company a Guillaume Martinet z Francie, Amanitas Fire Theatre, Cink Cink Cirk, Cirque Garuda, Cirkus TeTy, Cirkus Mlejn, Cirk La Putyka i Cirksession), až 4x denně dětská představení, výtvarné a cirkusové dílny, Bibliobus Oskar Městské knihovny v Praze s Oskarovou letní čítárnou nebo posezení v příjemné kavárně, která se každý večer změní v pulzující bar. 

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT - SLABOPROUD

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč