29. ledna 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kasovní krasojízda Bohemian Rhapsody. Nejúspěšnější film české historie už zadupal i Avatara

V tuzemských výdělcích dohání snímek Bohemian Rhapsody rekordní tržby snímku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V tuzemských výdělcích dohání snímek Bohemian Rhapsody rekordní tržby snímku... | foto: Reuters/FOX

PRAHA Hudební snímek Bohemian Rhapsody minulý týden překonal v návštěvnosti i první trojrozměrnou podívanou Avatar (2009) režiséra Jamese Camerona. Stal se tak nejúspěšnějším filmem v českých kinech od roku 1993. Druhý nejúspěšnější loňský snímek, komiksový Avengers: Infinity War, měl téměř o polovinu menší návštěvnost.

Skupina Queen a její frontman Freddie Mercury (Rami Malek) si dotančili a dozpívali pro vítězství. Údaje Unie filmových distributorů hovoří o tom, že koncem minulého týdne se počet diváků, kteří shlédli snímek Bohemian Rhapsody v kině, zastavil na čísle 1 369 462 diváků. Na film tak zašel zhruba každý osmý Čech. Ještě důležitější je ale fakt, že snímek Bohemian Rhapsody překonal rekord akčního sci-fi Avatar režiséra Jamese Camerona. Na Queeny zašlo zhruba o deset tisíc lidí více, než kolik lidí vidělo modré bytosti z planety Pandora. A co více, Bohemian Rhapsody stále řádí v kinech, takže se rozdíl bude (i když třeba jen mírně) zvyšovat.

Rami Malek ve filmu Bohemian Rhapsody.
Rami Malek jako Freddie Mercury. Snímek Bohemian Rhapsody.

Zlomení tohoto rekordu je o to působivější, že Avatar v roce 2009 lákal hlavně na tehdy převratnou technologii 3D zobrazení (3 dimenze - prostorové zobrazení) kterou změnil dějiny kinematografie. Před ním byly ve třech dimenzích maximálně části jednotlivých filmů nebo krátké snímky vytvořené specificky pro tuto technologii. Bohemian Rhapsody je oproti tomu pouze „normální“ film o rockové skupině.

Konkurence loni de facto neexistovala

Snímek Bohemian Rhapsody se drží v českých kinech již čtrnáctý týden a zájem je stále vysoký. Hned po své premiéře 1. listopadu nasadil rychlé tempo a koncem loňského roku měl návštěvnost o něco více než 1 milion diváků.

Druhý nejlepší film roku 2018, komiksový hit Avengers: Infinity War (premiéra 26. dubna) skončil s návštěvností 631 tisíc diváků. Snímek Bohemian Rhapsody tak mezi sebou a ostatními filmy na žebříčku vytvořil zející propast. Třetí byla česká komedie Po čem muži touží s 559 tisíci diváky. Čtvrtý Hotel Transylvanie 3: Příšerózní dovolená s 491,5 tisíci diváky. Na páté příčce se pak umístil snímek Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny se 473 tisíci diváky.

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na Lidovky.cz