25. března 2015 8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jack Sparrow na Václaváku, rytíř Jedi v hospodě. Kmeny ukazují Cosplay po česku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ze seriálu Kmeny: Cosplay (režie: Jan Strejcovský) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze seriálu Kmeny: Cosplay (režie: Jan Strejcovský) | foto: Česká televize/ Karel Cudlín

Darth Vader na vesnické diskotéce, populární japonské anime uprostřed českého sídliště - i tak vypadá česká variace na trend zvaný cosplay, který dnes večer představí další díl seriálu Kmeny. Členové této komunity se baví převlékáním do kostýmů hrdinů z oblíbených filmů, seriálů, videoher či komiksů.

Potřeba doplnit okolní svět o identitu vysněných vlastností, rozšíření možností vlastního já fikčními světy nezvyklých pravidel a také modelářské umění nezbytné pro vlastnoruční výrobu kostýmů. Tak vypadá česká varianta cosplay ve filmovém pohledu režiséra Jana Strejcovského.

Kmeny: Cosplay (režie Jan Strejcovský).
Ze seriálu Kmeny: Cosplay (režie: Jan Strejcovský)

Lidovky:cz Byl jste vy sám někdy součástí nějaké subkultury, „kmene“?
Jan Strejcovský: Byl jsem součástí mnoha subkultur, ale vždy jsem jen krátce pobyl na jejich okraji - nikdy jsem neměl jistotu, ba ani odhodlání cítit se v některé z nich jako ryba ve vodě a zpětně mi ony zájmy přijdou mnohdy směšné. Komicky přece zní „kmen“ hráčů airsoftu, freestyle koloběžek nebo freeridových cyklistů, přesto právě v nich jsem se svého času s chutí pohyboval...

Lidovky.cz: V čem je vám nejvíc blízké téma cosplay?
Téma cosplay mě oslovuje nepřebernými možnostmi přeměny identity.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvala příprava - lokace, hledání postav - a jak dlouho samotné natáčení?
Příprava trvala tři měsíce a natáčení 6 dnů.

Lidovky.cz: Na jaký největší problém jste během příprav a natáčení narazil?
Najít postavu schopnou hlubší reflexe problematiky byl hlavní problém, k němuž se přidružil zhruba v půli natáčení odpor samotné komunity k některým dle jejích členů neprofesionálním postupům mojí práce typu zmíněný „neadekvátní výběr postavy“ nebo „příliš intimní otázky“.

Lidovky.cz: Proč jste si nakonec vybral zrovna tyto hlavní aktéry filmy?
Milenecký pár mi uhranul bezelstně dojemnou soudržnou oddaností svému koníčku, Darth Vader naopak určitým odstupem spojeným s příjemnou dávkou nadhledu a Hank McCoy výřečnou vůdcovskou ctižádostí v rámci komunity.

Podívejte se na ukázku z dílu Cosplay, který Česká televize uvede dnes ve 22.00 na ČT2:

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na Lidovky.cz