31. března 2016 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Když nemůžeš, tak přidej! Vychází komiks o Zátopkovi, knihu doprovodí výstava

Jan Novák, Jaromír 99: Zátopek... když nemůžeš, tak přidej! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Novák, Jaromír 99: Zátopek... když nemůžeš, tak přidej! | foto: Paseka

PRAHA Příběh legendárního běžce Emila Zátopka přenesli do komiksové podoby spisovatel Jan Novák a kreslíř a ilustrátor Jaromír Švejdík. Kniha nazvaná Zátopek a s podtitulem podle jeho motta Když nemůžeš, tak přidej vychází v dubnu. Od 7. dubna ji doprovodí výstava v galerii Černá labuť. Na ní se představí nejen velkoformátové tisky z tohoto díla, ale i další práce Švejdíka aka Jaromíra 99, jako třeba kresby z Aloise Nebela nebo Kafkova Zámku.

Spisovatele Jana Nováka zaujala událost ze Zátopkova života, kdy se v době nejtužšího komunistického temna v roce 1952 postavil nekompromisně za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby mohl odjet na olympiádu do Helsinek. „Libreto k Zátopkovi byl původně filmový scénář, ale když jsem dostal nabídku jej zpracovat jako komiks, hned mne ta story zaujala a následná spolupráce s Janem Novákem byla skvělá,“ řekl Jaromír Švejdík. Komiks vydávají společně nakladatelství Argo a Paseka.

„Poprvé jsem pracoval v komiksu s barvami, zaujaly mne odstíny, typické pro propagandistické plakáty těch let. Cihlová červeň, která je v komiksu dost dominantní, je typická i pro Zátopkův Zlín,“ doplnil Švejdík. V Černé Labuti komiksová díla doplní portréty a siluety, které autor vytváří originální metodou vystřihování, vyřezávání a vrstvení z papíru.

Jan Novák, Jaromír 99: Zátopek... když nemůžeš, tak přidej!
Jan Novák, Jaromír 99: Zátopek... když nemůžeš, přidej! Ukázka z komiksu.

Výstava ...Když nemůžeš, tak přidej! Jaromíra 99 v Černé Labuti potrvá do 30. května. Jaromír 99 patří k nejvýraznějším autorům českého komiksu posledních dvou dekád. Byl zakladatelem, textařem, skladatelem a zpěvákem řady kapel, například Priessnitz nebo Umakart. Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem komiksu Alois Nebel a spolupracoval i na stejnojmenném filmu. Složil k němu známou píseň Půlnoční, kterou nazpíval Václav Neckář. Je také autorem vizuálních materiálů k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři nebo Grandhotel a autorem komiksu Bomber.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz