23. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Klaus homosexuál, Bárta otráven. Viewegh napsal novou knihu

V pražské kavárně Louvre proběhl první ročník soutěže Podzimní čtení v Louvru, v porotě zasedl i Michal Viewegh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražské kavárně Louvre proběhl první ročník soutěže Podzimní čtení v Louvru, v porotě zasedl i Michal Viewegh | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nový román Michala Viewegha Mráz přichází z Hradu údajně odraží spisovatelovo znechucení ze současné politické scény. Jeden z nejprodávanějších českých autorů se inspiroval skutečnými politickými postavami a kauzami, k nímž přimíchal fabulace a drby.

I proto se v novém díle objevuje postava milence, který nemá poměr s nikým jiným než prezidentem Václavem Klausem. Aby byl příběh pikantnější, hlava státu svého přítele nakonec zavraždí. Prezidentův kancléř Hájek také chce, aby se po Klausovi jmenovala katedrála, protože předchůdce Václav Havel má "své" letiště. O knize, která má vyjít za da týdny, píše server iDNES.cz.

Kromě politiků v románu vystupují lobbisté, právníci nebo kardinálové. Viewegh nezapomněl ani na Víta Bártu, který ministru Radku Johnovi posílá svou stolici, protože tuší, že byl někým otráven. "Ta přiznaná nadsázka tam být musí. Jen díky ní si mohu dovolit být takto otevřený a kritický," vysvětluje Viewegh.

Ukázka z kapitoly o Václavu Klausovi

"Dále."

Vstoupil Hájek.

"Havel má Knihovnu. Vy budete mít Institut. PPF vám navíc staví vilu. Potud v pořádku," pravil bez zdlouhavých úvodů.

Tak to měl prezident rád.

"Havel ovšem bude mít i letiště. Co se bude jmenovat po vás?"

"Nepřemýšlel jsem o tom," zalhala hlava státu. Ve skutečnosti na tento problém Klaus myslel často, jenže dosud ho nic nenapadlo.

Lidovky.cz