23. února 2016 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Klidné varování: Kniha Putinovi agenti mapuje působení ruských špionů

Kniha Ondřeje Kundry Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemnství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha Ondřeje Kundry Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemnství | foto: NEOLUXOR

PRAHA Redaktor Respektu Ondřej Kundra zúročil svoji reportérskou práci a vydal knihu Putinovi agenti s podtitulem: Jak ruští špioni kradou naše tajemství. Název je mírně zavádějící – nejde v ní výhradně o agenty Putina, ale i o obecný důraz Ruska, a předtím SSSR, na činnost vlastních agentů.

V textu se nacházejí i historické exkurzy a rovněž pasáže přímo se nevztahující k tomu, „jak ruští špioni kradou naše tajemství“, což avizuje podtitul publikace. Celkově ji lze označit za menšího regionálního bratříčka knih například Brita Edwarda Lucase (česky: Nová studená válka, Klam, špioni a lži); bratříčka například bez poznámkového aparátu (nicméně se závěrečným jmenným rejstříkem).

Pokud se týká tuzemských aktivit ruských agentů, Kundra leccos zdrojovat nemůže, ani kdyby chtěl, neboť běží o informace řečené mubez toho, že by zdroj mohl veřejně prozradit. Autor píše klidně, až suše, usiluje o věcnost v rámci daného žánru, a právě proto přináší obraz, který by nás neměl nechat v klidu – tedy pokud nejsme doslova či přeneseně agenty Moskvy.