Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knížák urazil svého kolegu. Ten po něm chce omluvu

Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Knížák | foto: Lidové noviny

PRAHA Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák podle jednoho z uchazečů o jeho místo svými výroky ovlivňuje současné výběrové řízení. Historik umění Jiří Fajt, kterého k účasti v konkurzu vyzvalo ministerstvo kultury, chce po Knížákovi za jeho tvrzení omluvu.

Týká se to především Knížákových výroků o tom, že Fajt galerii zadlužil. Pokud se Knížák neomluví, chce na něj Fajt podat žalobu, sdělil Fajtův advokát Jiří Kratochvíl.

"Na svých výrocích si trvám, nebudu se omlouvat," řekl Knížák.

Viní ho z dezolátního stavu Národní galerie
Jako nepravdivý Fajt označuje především Knížákův výrok uvedený v březnu v České televizi. O Fajtovi, někdejším řediteli Sbírky starého umění NG, Knížák řekl, že ten patří mezi osoby, které "dovedly galerii do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval. Dodnes se jakoby z těchto věcí vzpamatováváme," uvedl.

"Jiří Fajt nikdy nebyl generálním ředitelem Národní galerie v Praze, a proto nemůže být žádným způsobem činěn zodpovědným za hospodaření Národní galerie v Praze jako celku, v tomto směru je v souladu s jejím statutem odpovědným pouze a jen její generální ředitel," uvedl advokát. Knížákův výrok je podle něj nepravdivý, nedoložitelný a silně dehonestující a hrubě se dotkl občanské a profesní cti Jiřího Fajta a jeho dobré pověsti.

Podle Kratochvíla také výrok zasahuje do současného výběrového řízení na místo generálního ředitele NG. Toho se údajně účastní i sám Knížák.

Půjde celá záležitost k soudu?
Ministerstvo kultury ale dodnes oficiálně nepotvrdilo, kdo se konkurzu před dvěma týdny zúčastnil. Podle informací ČTK výběrová komise doporučila ministrovi právě Fajta.

Fajt žádal 2. dubna prostřednictvím svého právníka Knížáka, aby se mu za tyto pomluvy veřejně omluvil; svoji žádost 23. dubna zopakoval. Pokud ani tentokrát nebude výzva vyslyšena, bude celá záležitost předána soudu k náležitému posouzení, uvedl advokát.

Peníze, o které jde, představují přibližně 600 milionů korun. Jak dříve uvedl ekonomický náměstek NG Miroslav Tajč, kontrola ministerstva financí prověřující hospodaření galerie za roky 1995 až 1998 zjistila nedostatky v této výši a vyměřila NG dodatečný odvod a penále 68 milionů korun.

Tuto sumu se následným jednáním podařilo snížit na 17,7 milionu korun a v několika splátkách vyrovnat do konce prvního pololetí roku 2005. Za dobu Knížákova působení bylo v NG několik kontrol a žádné nedostatky v hospodaření se nezjistily.

V době, během níž byly finanční nedostatky zjištěny, se v čele instituce střídalo několik ředitelů, v září 1998 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) řízením galerie dočasně pověřil pracovnici ministerstva Dagmar Šefčíkovou. Sám tento krok přirovnal k vyhlášení nucené správy nad galerií. Konkurz na nového ředitele byl na jaře 1999 a v létě se jím stal Milan Knížák.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...