Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kocáb v hrsti. K šedesátinám si zpěvák nadělil kompilační trojalbum

Michael Kocáb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Kocáb. | foto: Archiv M. Kocába

Výpravné trojalbum Povídali, že mu hráli / Zlatá kolekce představuje Kocábovo hudební curriculum vitae prostřednictvím téměř padesátky nahrávek z let 1980 až 2014. Albun, na jehož sestavení se výraznou měrou podílel sám umělec, vychází v pátek 13. 6.

Rozdělení kompilace, jež svým názvem připomíná Kocábův sólový debut z roku 1988, není chronologické, ale spíš tematické. První CD představuje Kocába v jeho rockové podobě - podstatnou část tvoří logicky skladby Pražského výběru a pokračovatele této kultovní formace s označením II. Výjimkou je jen závěrečná skladba Warning, jež je ukázkou z aktuálního Kocábova progrockového spojení s pány Proudfootem, Sheehanem a Donatim.

Od Straky v hrsti ke Stáří a Odysseovi

Album s pořadovým číslem dvě ukazuje Kocábovu šansonovou pěveckou dráhu a představuje například písně z projektů Petra Hapky a Michala Horáčka i vlastní skladyb pro Pražský výběr či sólová alba. Mezi celkem sedmnácti písněmi nechybí hity jako Stáří (zde spolupracoval Kocáb s Josefem Kemrem) či s Cizí ženou v cizím pokoji. Shodně po čtyřech skladbách jsou zde zastoupena i obě Kocábova sólová alba Povídali, že mu hráli a Za kyslík (2002), ale i dvě písně z muzikálu Michala Pavlíčka Excalibur (Mor na ty vaše hrady a Chci být netopýr) nebo dosud nevydaný Kocábův duet se Zlatou Kinskou Náš chléb.

Závěrečná část kompilace je věnována Kocábovým kompozičním, instrumentálním, aranžérským i produkčním pracím pro Marthu Elefteriadu, Evu Olmerovou, Jiřího Korna či dceru Natálii Kocábovou a další duety s Lucií Bílou, Petrem Jandou nebo Petrem Kolářem.

"Úplný závěr Zlaté kolekce pak patří vážné, či spíše orchestrální hudbě v podobě suity z baletu Odysseus, který jsem napsal v letech 1986-1987 pro Laternu Magiku. Odysseus je asi mým nejúspěšnějším hudebním dílem, a proto jsem ho také zařadil na závěr. Dočkal se přes 1000 repríz po celém světě a hostoval např. i 3 týdny na slavné Broadway v New Yorku. Odysseus nestárne a dodnes se hraje, z čehož mám velkou radost. Na Odysseovi jsem se také setkal z řadou světových umělců," komentuje Kocáb svůj výběr.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...