1. července 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Severská detektivka podle trilogie Milénium jako komiks. A je lepší než film

První díl komiksu Muži, kteří nenávidí ženy mohl být delší a obsáhlejší, autorka příběh doslova usekla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První díl komiksu Muži, kteří nenávidí ženy mohl být delší a obsáhlejší, autorka příběh doslova usekla. | foto: © 2013 Moggliden AB. All rights reserved

PRAHA Trilogie Milénium z pera Stiega Larssona, světový fenomén severské krimi, se konečně dočkala komiksové podoby. Skotská autorka Denise Mina příběh oprášila a po dvojím filmovém zpracování mu dala nový rozměr. A komiksový kabát hackerce Lisbeth prostě sluší.

Krátký úvod pro ty, kteří příběh Muži, kteří nenávidí ženy neznají. Investigativnímu novináři Mikaelu Blomkvistovi troskotá kariéra. Byl odsouzen za pomluvu vlivného magnáta Hanse-Erika Wennerströma a málem sebou stáhl dolů i časopis Milénium. Naopak Lisbeth Salanderová se na společenském dně nachází prakticky pořád. Introvertní, bisexuální mladá žena, kterou zneužívá její poručník, je ale zdatnou počítačovou hackerkou. A nyní se příběh Lisbeth a Mikaela vrací na scénu jako komiks.

Vlastně bylo jen otázkou času, kdy se komiksová podoba detektivky Muži, kteří nenávidí ženy od Stiega Larssona (první díl z trilogie Milénium; poprvé vyšel ve Švédsku v roce 2005) objeví na pultech knihkupců. Po úspěchu knižní podoby se fanoušci dočkali dvou filmů a literární scéna zase nespočtu - kvalitních i méně kvalitních - detektivních románů ze severských zemí.

Hutný Larssonův román v komiksových bublinách

Nelehké práce na komiksovém zpracování románu Muži, kteří nenávidí ženy se zhostila skotská autorka Denise Mina, která se postarala o textovou část. Autorem obrazové podoby Lisbeth Salanderové je Leonardo Manco, novináře Mikaela zpracoval kreslíř Andrea Mutti. Nakladatel plánuje, že trilogii rozdělí na celkem šest komiksových knih.

Mina musela hutný Larssonův román seškrtat do podoby komiksových bublin tak, aby zachovala komplexnost samotné detektivky. Přesto že jí komiksové bubliny nedovolily ke každé postavě víc než pár slov, i tak se jí podařilo udržet děj srozumitelný i pro ty, kteří příběh nečetli či neviděli. Překvapivě zachovala také poměrně dost detailů, které k Larssonovi zkrátka patří a dokreslují celý kontext děje. Snad jí to vydrží i pro další díly komiksu. 

Detektiv Mikael Blomkvist už v komiksu není krasavcem, jako tomu bylo ve filmové verzi s Danielem Craigem.

První díl komiksu ale postrádá akci a zápletku, autoři čtenáře zatím jen uvedou do děje a představí mu hlavní hrdiny a hrdinky. Mikael se s Lisbeth v prvním díle ještě nepotká, linie jejich příběhů jsou zcela oddělené, což je mírně na škodu. Může za to zřejmě plánované dělení trilogie na šest částí, které se autorům zkrátka nepovedlo. První díl totiž doslova usekli, a to hned krátce po Lisbethině znásilnění. Nebylo by vůbec na škodu, kdyby byl díl obsáhlejší, čímž by příběh získal na jasnějších obrysech a alespoň navnadil čtenáře na další pokračování.

Blomkvist jako James Bond

Paradoxní je, že i přes obsáhlost románu ponechala Mina hodně pasáží zcela bez textu. Na čtenáře tak promlouvá často jen profesionálně vyvedená kresba, navíc rozdíl rukopisů obou kreslířů je na Lisbeth a Mikaelovi rozeznatelný na první pohled. Zatímco Mikaela pojal Mutti spíše ve světlých barvách, díky kterým v komiksu doslova září, scény s Lisbeth jsou tmavé a děsivé, což jen podtrhuje její charakter.

Jinak ale komiksové zpracování Milénium oživilo. Postava Mikaela Blomkvista už nestojí na image fešného Daniela Craiga, jak tomu bylo v americkém filmovém zpracování. Blomkvist je v provedení Muttiho typickým blonďákem ze Skandinávie, vlastně nebýt skandálu s finančním magnátem Wennerströmem, je to takový nudný chlápek.

Dobré ovšem je, že Mina netěží jen z Lisbeth, prakticky nejzajímavější postavy příběhu, ale velký prostor věnuje přímo Mikaelovi, tak jak to Larsson zamýšlel. Neopomíná třeba ani jeho aférky či trable v Miléniu, které mohla velmi snadno vyškrtnout.

Zdařilé je ale také zpracování hackerky Lisbeth Salanderové, které komiksový kabát prospěl. Ani jí redukce přímé řeči na komiksové bubliny neuškodila, byť Blomkvist v komiksu mluví častěji než ona. Díky grafickému zpracování od Manca je ale postava Lisbeth ještě temnější a méně čitelná. Skoro to vypadá, že ji Larsson napsal přímo jako komiksovou postavu. Grafická kresba umocňuje Lisbeth jako asociální holku, která má velké problémy nejen se svým okolí, ale také sama se sebou. Je zkrátka nekonformní ve všech ohledech. Lisbeth komiks zkrátka sluší.

Trilogie Milénium

Fenomén severské krimi z pera Stiega Larssona, kniha Muži, kteří nenávidí ženy, se konečně dočkal komiksové podoby.
 • Detektivní trilogií Milénium udělal Stieg Larsson doslova díru do světa. Poprvé vyšel ve Švédsku v roce 2005. 
 • Hlavní hrdinka románů, asociální hackerka Lisbeth Salanderová, si i přes svůj nekonformní projev a vzhled získala miliony fanoušků po celém světě. 
 • Kniha Muži, kteří nenávidí ženy se dočkala hned dvou filmových zpracování, a to švédského (Män som hatar kvinnor, 2009) a amerického (The Girl with the Dragon Tattoo, 2011).
 • Stieg Larsson plánoval celkem čtyři díly Milénia. Když v roce 2004 zemřel, zůstal po něm rozpracovaný čtvrtý díl. Jeho partnerka Eva Gabrielsson prohlásila, že se ho pokusí dopsat.

Komiks Muži, kteří nenávidí ženy I

 • Autorka: Denise Mina
 • Kresby: Leonardo Manco, Andrea Mutti
 • Přeložil: Luděk Janda
 • Předloha: na motivy románu Muži, kteří nenávidí ženy od Stiega Larssona
 • Počet stran: 152 stran
 • Vydalo: Nakladatelství Host Brno 2013
 • Doporučená cena: 349 korun
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.