Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Košický zlatý poklad je v Praze. V Národním muzeu zůstane do ledna

Košický zlatý poklad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Košický zlatý poklad | foto: ČTK

PRAHA Za přísných bezpečnostních opatření byl dnes krátce po 09:00 do bývalé budovy Federálního shromáždění, kterou v červnu převzalo Národní muzeum (NM), převezen Košický zlatý poklad. Téměř 3000 mincí a další zlaté předměty budou vystaveny od 16. září do 10. ledna.

"Jedná se o jednu z nejdražších výstav Národního muzea, celková váha zlata dosahuje 13 kilogramů. Její historická hodnota je penězi nezměřitelná," řekl ředitel NM Michal Lukeš. Dodal, že bezpečnostní opatření jsou srovnatelná s opatřeními při převozu Věstonické Venuše před třemi lety. Použijí se i bezpečnostní opatření v budově, v níž sídlilo rádio Svobodná Evropa.

Poklad za 20 milionů korun
Poklad, jehož pojišťovací hodnota je téměř osm milionů eur (20,8 milionu korun), přivezli za velkého zájmu médií ve speciální dodávce v zapečetěných přepravkách zástupci Slovenského národního muzea doprovázení devíti zamaskovanými příslušníky české policie vyzbrojenými samopaly. Ti vzácnou zásilku přebrali na hranicích od svých slovenských kolegů.Poklad nalezený ve 30. letech minulého století při stavbě budovy v místech bývalé Spišské komory Košicích pochází ze 17. století a nacházejí se v něm různé unikátní zlaté mince z celé Evropy. Nejstarší mince je z první třetiny 15. století, nejmladší z roku 1679.

Podle jedné z teorií poklad do sklepení uložili pracovníci tehdejšího finančního úřadu Spišské komory, protože Košice v té době byly ohroženy proticísařským povstáním.

Zájemci z celého světa
Pracovníci NM předpokládají, že rarity jako například Zlatá medaile
Ferdinanda I. nalákají množství zájemců i ze zahraničí. "Už teď se nám hlásí numismatici z celého světa," podotkl Lukeš.

První samostatnou výstavu si budou moci návštěvníci bývalé budovy Federálního shromáždění prohlédnout o dva měsíce dřív, než se původně plánovalo. V budově, z níž se letos odstěhovalo rádio Svobodná Evropa, již začaly pravidelné prohlídky o její historii, které potrvají dva měsíce.

Následovat bude 17. listopadu výstava Be Free! k 20. výročí sametové revoluce. Ještě před koncem roku bude zahájena výstava Olympionici. V příštím roce muzeum nabídne ukázku moravských sbírek nazvanou Poklady Moravy.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....