Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ruská senzace: Ponorky možná našly státní poklad 'Kolčakovo zlato'

Magazín

  11:12
MOSKVA - Rusko má novou senzaci. Výzkumné ponorky Mir, proslulé umístěním ruské vlajky na mořské dno pod severním pólem před dvěma lety, našly na dně jezera Bajkal trosky vagónů, které patrně pocházejí z dob občanské války po bolševické revoluci z roku 1917. Okamžitě se vynořily spekulace, že v troskách by se mohlo nacházet i "Kolčakovo zlato", tedy část ruského státního pokladu, kterého se podle mýtů při své sibiřské anabázi prý zmocnili českoslovenští legionáři.

Jezero Bajkal foto: Reprofoto

"Našla se nová stopa po 'Kolčakově zlatu'?" láme si hlavu nad dosud nejasným objevem list Izvestija v dnešním vydání. Připomíná, že carského zlata, evakuovaného za dob první světové války do Kazaně v ruském týlu, se v srpnu 1918 zmocnili bělogvardějci pod velením admirála Alexandra Kolčaka. Při ústupu před bolševiky na východ si zlato vzali sebou. "Ale u Irkutsku jej zabavili vojáci československého sboru, kteří pak část drahocenného nákladu předali bolševikům za právo evakuovat se z Ruska", tvrdí deník.

Větší část zlatého pokladu se podle listu vrátila do státní pokladny, "ale 180 tun zmizelo a dodnes se nenašlo", dodává deník.

Naděje na nález "Kolčakova zlata" přiživují Izvestija i svědectvími
místních obyvatel, podle nichž na dně Bajkalu leží celý vlak. Každopádně při posunování na nádražích na jižním břehu jezera se do vody zřítilo několik vagonů a na dně také leží velký parník Bajkal,

Bajkal

Bajkal je nejhlubší a nejstarší jezero na naší planetě, jeho věk se uvádí 25 milionů let. Pokrývá rozlohu 31.492 čtverečních kilometrů. Vlévá se do něho 365 velkých i malých řek a vytéká pouze jedna - Angara. Žije v něm více než 2600 živočišných a rostlinných druhů, přičemž 70 procent z nich se vyskytuje právě jen v Bajkalu. V roce 1996 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

který na jedné ze svých tří palub přepravoval 27 vagonů.

Mýtus, že ruské zlato si odvezli čs. legionáři ze Sibiře a že tento poklad prý přispěl i k prosperitě meziválečné republiky, žije v Rusku dodnes, ačkoliv již v roce 1925 tyto fámy vyvracel tehdejší šéf čs. diplomacie Edvard Beneš.

V podrobné odpovědi na interpelaci, inspirovanou články v rakouském a britském tisku, vylíčil peripetie okolo osudů ruského zlata a zdůraznil, že veškeré zlato - až na 13 bedniček ukradených ještě ruské stráži - bylo předáno irkutskému sovětu při odchodu posledního čs. vojenského vlaku z Irkutska, jak svědčí i předávací protokoly.

"Ztráty mincí a vůbec zlata z bedniček při překládání zjištěna nebyla...," uvedl ministr Beneš s tím, že všechny vagony s celkem 5143 bedničkami a 1678 pytlíky se zlatem "byly shledány v pořádku". Ochranu pak přejala 7. rota irkutského sovětského strážního pluku a současně odešla od vagonů se zlatem poslední čs. stráž z 2. kulometné roty 10. pluku. Poslední čs. vlak odjel za stanice Irkutsk týž den o 19. hodině.

I Izvestija ve svém článku připouštějí, že "podle kompetentních historiků 'Kolčakovo zlato' se v Bajkalu vůbec nenachází". Ale záhada dál žije svým životem.

Velkofilm Admirál oživuje legendu
K oživení mýtu nedávno přispěl i ruský velkofilm Admirál, ve kterém
několikrát zazní i čeština. Část děje, která se odehrává na Sibiři v období kolem roku 1919, se totiž váže i k působení legionářů, kteří měli chránit vlak s admirálem a nákladem zlata z carských bank.  Podle spekulací Češi admirála podvedli a zlatý poklad prý skončil v tehdejší Legiobance.

Záhady Bajkalu, schraňujícím podle odhadů pětinu světových zásob sladké vody, se od loňského léta snaží prozkoumat vědecká expedice s malými ponorkami schopnými ponorů do mimořádných hloubek.

Vladimir Putin nastupuje do ponorky

Minulý měsíc se na palubě jedné z miniponorek ponořil do vod jezera i ruský premiér Vladimir Putin. Sestup do hloubky 1400 metrů pod hladinu nejhlubšího jezera na světě byl dalším kouskem, který má přispět k Putinově pečlivě budované image odvážného a zdatného dobrodruha; některá ruská média jej už považovala za start Putinovy kampaně před dalšími prezidentskými volbami.

Autoři: ,