7. července 2018 20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Křišťálový glóbus dostal film rumunského režiséra Radu Judea. Ocenění převzali Levinson a Hanzlík

Křišťálový glóbus dostal film rumunského režiséra Radu Judea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křišťálový glóbus dostal film rumunského režiséra Radu Judea. | foto:  Dan Materna, MAFRA

KARLOVY VARY  V hlavní soutěži karlovarského festivalu zvítězil koprodukční film s českou účastí "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři". Natočil ho rumunský režisér Radu Jude a v sobotu za něj při závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal převzal Křišťálový glóbus. Emocionálně působivý film přibližuje etnický masakr spáchaný rumunskou armádou na východní frontě roku 1941.

Koproducenty filmu byly Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko a Německo. S Velkou cenou festivalu je spojena odměna 25 000 dolarů (559 000 korun), která patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Film v sobotu získal i cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

Miroslav Donutil na karlovarském festivalu.
Americký režisér Barry Levinson převzal Křišťálový glóbus.

Jude, jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie, soutěžil s důmyslně koncipovaným filmem, který své téma rozvíjí zvolna a v detailech, ale působí i na divákovy emoce nevídanou silou. Skutečnou událost, která se stala, přibližuje prostřednictvím mladé aktivistické umělkyně, která se rozhodne tento incident inscenovat. Film ukazuje, že barbarství nemusí spočívat v páchání surových činů, neboť člověka k němu může dovést i pouhá zakrnělost svědomí.

Americký režisér Barry Levinson převzal Křišťálový glóbus.

Americký režisér Barry Levinson převzal Křišťálový glóbus.

Glóbus převzal v Karlových Varech i režisér Levinson

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na festivalu v Karlových Varech převzal Barry Levinson. Americký režisér, scenárista a producent, držitel Oscara za slavný a přelomový snímek Rain Man dnes cenu dostal od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky na závěrečném ceremoniálu. Levinson byl jednou z hlavních hvězd 53. ročníku tradiční přehlídky a osobně na ní uvedl svůj nejznámější film, který vstoupil do dějin kinematografie.

Levinson poděkoval divákům, kteří svou cenu na festivalu udělili právě tomuto filmu. Řekl, že pobyt na festivalu je pro něj i jeho rodinu výjimečnou chvílí a mnohokrát za ni děkoval. Připomněl, že není důležité, kde člověk na světě žije, neboť dobré příběhy mohou vznikat všude. Jazyk filmu spojuje lidi na celém světě a je skvělé participovat na tom, a vědět, že to lidé vnímají, uvedl.

Herec Hanzlík převzal cenu

Oblíbený český herec Jaromír Hanzlík převzal cenu za umělecký přínos české kinematografii. Na závěr mezinárodního filmového festivalu mu ji předal jeho prezident Jiří Bartoška. Dojatý Hanzlík poděkoval nejen Bartoškovi, ale především divákům. Publikum festivalového ceremoniálu jeho padesátiletou kariéru před kamerou ocenilo dlouhým potleskem vstoje.

„Dojali jste mě už podruhé,“ řekl publiku Hanzlík, kterému se velmi vřelého přijetí dostalo už před několika dny, kdy ve Varech uváděl jeden ze svých prvních filmů, snímek Bloudění z roku 1965. „Tímhle oceněním jsi mě poslal do společenství báječných lidí a úžasných kumštýřů,“ řekl Bartoškovi a myslel tím podle svých slov ty minulé laureáty karlovarských cen i ty, kdo je dostávají dnes spolu s ním. „Chtěl bych kromě tebe poděkovat především divákům a jsem jim vděčný za jejich přízeň,“ řekl.

Jaromír Hanzlík dostal ocenění  od prezidenta karlovarského festivalu.

Jaromír Hanzlík dostal ocenění od prezidenta karlovarského festivalu.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz