12. ledna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Literární kabaret v Divadle Archa uvede nizozemské spisovatele

Z komiksové knihy Vincent spisovatelky Barbary Stok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z komiksové knihy Vincent spisovatelky Barbary Stok. | foto: Reprofoto

PRAHA Lednové vydání literárního kabaretu EKG v Divadle Archa dostane mezinárodní podobu. Jeho organizátoři Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš představí Nizozemsko a Flandry jako země skvělé literatury. Kromě dvou večerních představení 14. a 15. ledna se spisovatelé v dopoledním čase v Divadle Archa zúčastní workshopů a besed s žáky základních škol.

Na přípravě setkání se podílí Nizozemský literární fond a česká nakladatelství, která překlady autorů v češtině vydává. „Guus Kuijer je největší postavou nizozemské dětské literatury, laureát ceny Astrid Lindgrenové. Za svou tvorbu získal řadu ocenění. V listopadu 2013 mu vyšla v Albatrosu jeho Všehokniha, v níž se malý Tomáš musí vyrovnat s násilnickým otcem a nehodlá slevit ze svého cíle být šťastný,“ sdělila ČTK mluvčí Albatrosu Kateřina Obadalová.

Loni Albatros vydal mezinárodně oceňovanou knihu Bennyho Lindelaufa Opak starostí. Kniha je o dětech, které se přestěhují do tajemného domu u hřbitova a podniknou fascinující cestu do minulosti.

Barbara Stok: Vincent,

Barbara Stok: Vincent,

Mladá fronta vydá v polovině ledna komiks Barbary Stokové Vincent, který vznikl na zakázku Muzea Vincenta Van Gogha a provází čtenáře krátkým a intenzivním obdobím, které malíř strávil na jihu Francie. Mladá fronta vydává také knížku autorky Francine Oomenové nazvanou Tajemství Leny Notýskové. Autorka ve svých knihách pro děti otevírá i nelehká témata, jako je rozvod rodičů či homosexuální orientace, sdělil ČTK Ondřej Vohnický z Mladé fronty. Knihy Oomenové se točí především kolem dospívání a opakovaně získaly čtenářskou cenu dětí v Nizozemsku, dočkaly se též filmového zpracování.

„Setkání s nizozemskými spisovateli jsme pojali jako exklusivní vydání literárního kabaretu EKG,“ řekl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Rudiš a Malijevský budou po dva večery ve velkém sále Archy hostit nizozemské a české autory. Prvního se zúčastní spisovatelka Markéta Pilátová a nizozemští a vlámští autoři Pieter De Buysser, Esther Gerritsenová, Auke Hulst a zpěvačka, hudebnice a výtvarnice Sonja van Hamelová. Druhý večer zastoupí domácí scénu Jáchym Topol, nizozemskou Peter Buwalda, Barbara Stoková a Annelies Verbekeová.

ČTK, Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.