18. května 2011 21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mahlerova Symfonie č. 8 rozezněla O2 arenu

Slavnostní koncert, jenž je v rámci 66. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, připomene sté výročí úmrtí Gustava Mahlera  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní koncert, jenž je v rámci 66. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, připomene sté výročí úmrtí Gustava Mahlera | foto: ČTK

PRAHA Pražskou O2 arenu v den 100. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera rozezněly tóny jeho Symfonie č. 8. V díle nazývaném také Symfonie tisíců uváděném v rámci festivalu Pražské jaro vystoupilo téměř 500 hudebníků pod taktovkou dirigenta Christopha Eschenbacha. V hledišti haly, zvyklé spíše na hokejová utkání nebo koncerty popových a rockových hvězd, bylo podle pořadatelů přes 4200 diváků.

Šlo o největší a nejdražší akci v šestašedesátileté historii mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, její náklady se odhadují zhruba na 9,5 milionu korun.

Více o Pražském jaru

Arena upravená do tvaru takzvané U-rampy přivítala první návštěvníky hodinu před začátkem koncertu. Příchozí mohli sledovat zkrácenou verzi dokumentu o životě a díle Gustava Mahlera. V evropské premiéře odpoledne snímek představil v kině Evald jeho autor a umělecký šéf Sanfranciského symfonického orchestru Michael Tilson Thomas.

Vyjímečná Symfonie č. 8
Mezi diváky bylo mnoho cizinců i známých tváří české hudební scény. Koncert si nenechali ujít například houslista Pavel Šporcl nebo šéf české filharmonie David Mareček. "Kolik dneska tipujete výsledek?" žertoval ke svým společnicícm jeden z mladých diváků zvyklý do 02 areny chodit spíše na sportovní akce. Méně do smíchu bylo korejskému turistovi, jehož fotoaparát ochranka u vchodu považovala za příliš profesionální a odmítla ho s ním vpustit.

V Symfonii č. 8, díle věnovaném Mahlerově manželce Almě, vystoupily před pražským publikem na vyvýšeném pódiu dva orchestry, šest sborů a osm předních sólistů z Česka a Německa. Sólových partů se mimo jiné ujali Michaela Kauneová, Simona Houda Šaturová, Petra Langová, Michael Nagy či John Relyea. Označení Symfonie tisíců nese od mnichovské premiéry v roce 1910, při které účinkovalo více než 1000 interpretů. Hudebníci z Německa přijeli do Prahy již 13. května, aby se v následujících dnech mohli věnovat děleným zkouškám v Rudolfinu a Obecním domě.

Podle skladatelova záměru jde o dílo "odpoutané od všednosti i od běžného koncertního života". Použité texty vnímal Mahler jako vyjádření touhy po světě harmonie, míru a lásky. Dílo netradičně rozvrhl do dvou částí - první založené na středověkém latinském hymnu Veni creator spiritus a druhou na textu z Goethova Fausta. "Osmá symfonie je něčím ojedinělým, nic podobného nebylo předtím ani potom napsáno," podotkl dirigent koncertu Eschenbach.

Již po sedmé
Celý ansámbl se ve čtvrtek přemístí pronajatým speciálním vlakem Gustav Mahler Express do Hamburku, kde koncert zopakuje. Přesun bude dokumentovat německý televizní štáb. V akustickém provedení bude symfonie uvedena také v klasické koncertní hale v Hannoveru.

Česká filharmonie provedla Symfonii č. 8 za svoji dosavadní historii celkem sedmkrát. Na Pražském jaru zazněla skladba zatím jen v roce 1993 v chrámu sv. Víta. V roce 2000 ji například řídil Eschenbach v pařížském provedení se 750 účinkujícími včetně 300 dětí. O dva roky později poprvé zazněla v podání Čínského filharmonického orchestru a v roce 2008 byla uvedena s tisícovkou účinkujících v kanadském Quebeku. Loni v Londýně ji pro zahajovací koncert festivalu BBC Proms nastudoval se Symfonickým orchestrem BBC jeho šéfdirigent Jiří Bělohlávek u příležitosti 150. výročí Mahlerova narození.

Sté výročí úmrtí Gustava Mahlera připomíná i hudební festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2011, který odstartoval koncertem žáků uměleckých škol z Chotěboře a Humpolce na Masarykově náměstí v Jihlavě.

ČTK, Lidovky.cz