17. dubna 2009 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Milionář z chatrče rozdává miliony

Milionář z chatrče (Slumdog Millionaire) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milionář z chatrče (Slumdog Millionaire) | foto: ČTK

PRAHA Tvůrci oscarového filmu Milionář z chatrče věnovali bombajské charitě věnující se dětem ulice 747 tisíc dolarů (více než 15 milionů korun). Využití peněz dostala na starost mezinárodní dětská charita Plan, která pracuje v Indii od roku 1979. Účelem má být vzdělávání 5000 dětí žijících ve slumech v příštích pěti letech.

Film Milionář z chatrče, pohádkový příběh chudého chlapce ze slumu, který nakonec uspěl v lásce i ve hře, získal letos osm Oscarů a vydělal přes 200 milionů dolarů (asi 4,1 miliardy korun). Režisér Danny Boyle řekl, že poté, co čerpal z pohostinnosti lidí z Bombaje, je jedině dobře, když se část úspěchu vrátí do míst, kde může skutečně změnit lidské životy.

Filmaři již dříve čelili kritice, že nejsou ochotni sdílet výdělky s miliony obyvatel bombajských slumů. Byli též obviněni z toho, že využili devítiletou Rubinu Aliovou a desetiletého Azharuddina Ismaila, které obsadili do hlavních rolí. Prvotní snahy pomoci jejich rodinám selhaly kvůli přehnanému zájmu médií, měnícím se požadavkům rodin a překotnému úspěchu filmu. Náhlá sláva a příslib bohatství zasely v rodinách filmových hvězdiček mnohé spory a byla obava, zda nespotřebují peníze spíše příbuzní než samotné děti.

Filmaři oznámili, že založili svěřenecký fond se třemi správci se zkušeností v sociálních záležitostech. Děti na peníze dosáhnou až po absolvování střední školy. Svěřenecký fond má do té doby zajistit dobré vzdělání, vhodné bydlení a sociální podporu pro obě děti. Výši částky ve svěřeneckém fondu však filmaři odmítli zveřejnit.

Trailer: Milionář z chatrče

ČTK, Lidové noviny