28. srpna 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Monumentální sci-fi jako seriál. Apple chce natočit ‚nezfilmovatelnou‘ Asimovovu Nadaci

Obal knihy Předehra k Nadaci spisovatele Isaaca Asimova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obal knihy Předehra k Nadaci spisovatele Isaaca Asimova. | foto: youtube

LOS ANGELES Společnost Apple, která zatím za giganty jako je Netflix nebo HBO zaostává, si objednala deset dílů seriálové Nadace (Foundation). Adaptovat monumentální sci-fi dílo spisovatele Isaaca Asimova bylo zatím oříškem, který chtěla rozlousknout například i HBO.

Nadace je ságou, kterou Isaac Asimov tvořil celých 49 let svého života. Sága zahrnuje sedm knih (a řadu povídek). Příběh vypráví o tisícileté historii takzvané Nadace, vědecké organizace, která uchovává vědění vesmíru. Na vše dohlíží takzvaná Vesmírná říše (Galaxy Empire). Nadace získala v roce 1966 prestižní cenu Hugo jako pro nejlepší sérii všech dob.

Spisovatel sci-fi Isaac Asimov

Spisovatel Isaac Asimov.

Zpracovat něco tak složitého do seriálu je tvrdý oříšek, na který si společnost Apple najala studio Skydance Television. Za ním stojí scenáristé David S. Goyer (Smrtihlav, Blade, Muž z oceli) a Josh Friedman (Černá Dahlia, Terminátor: Příběh Sáry Connorové). Skydance si již také opatřila vše potřebné od Asimových dědiců. Jedním z producentů bude konec konců také spisovatelova dcera, Robyn Asimová.

O Nadaci se pokoušel již kde kdo - filmová studia Fox, Warner Bros. nebo Sony. Nic z toho ovšem nedopadlo. Na Nadaci si vylámala zuby řada předních filmových sci-fi scenáristů. O adaptaci se v roce 2014 bezvýsledně pokoušela i společnost HBO. Ta si k projektu přizvala scenáristu Johanatana Nolana (bratr slavného režiséra Christophera Nolana), který napsal scénář k vesmírnému Interstellaru. Ani z toho ale nic nebylo.

Společnost Apple má, soudě podle projektu, touhu konkurovat větším zábavním gigantům, jako je Netflix nebo HBO. Sázka na studio Skydance Television se může vyplatit - studio v současné době tvoří pro Netflix vizuálně úchvatný sci-fi seriál Altered Carbon.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.