1. září 2016 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mrazivé milostné drama Černý led. Začínají severské filmové čtvrtky

Černý led | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černý led | foto: Skandinávský dům

Vždy první čtvrtek v měsíci bude pražské kino Evald nabízet "perlu současné severské kinematografie, která se přes své nesporné kvality a ocenění nedostala do českých kin".

V září uvede Evald jako první mrazivé milostné drama Černý led. „Vzhledem k tomu, že jde o drama plné emocí, podstatnou roli v něm hrají mimika a výrazy herců. Skvělá je v tomto ohledu zejména hlavní hrdinka, kterou ztvárnila jedna z nejvýznamnějších finských hereček současnosti, Outi Mäenpää,“ říká Zuzana Vorlíková ze Skandinávského domu.

Milostný trojúhelník

Lékařka Saara je šťastně vdaná. Jednoho dne však zjistí, že její muž architekt Leo nemiluje pouze ji. Rozhodne se proto vyhledat svou sokyni, kterou je Leova studentka Tuuli, a pod maskou falešné přítelkyně se jí chce za zničené manželství pomstít. Linky milostného trojúhelníku však nejsou tak přímočaré, jak by se mohlo zdát. Do děje zasáhne mnoho neočekávaných zvratů a ani vztah Saary k nepřítelkyni není úplně černobílý.

Mrazivý děj Černého ledu doprovází soundtrack nahraný známou skupinou Apocalyptica. Snímek získal v roce 2008 mnoho ocenění, včetně šesti nejprestižnějších finských cen Jussi, mimo jiné za nejlepší snímek roku, nejlepší hlavní ženskou roli a nejlepší scénář. Nominován byl také na cenu Zlatý medvěd udílenou v Berlíně.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz