Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Muzeum Kampa vystavuje Ladovy idylické obrazy zimy a Vánoc

Josef Lada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Lada | foto: Národní galerie v Praze

PRAHA Tvorbu malíře, jehož tvorba neodmyslitelně patří k atmosféře českých vánoc, představuje pražské Muzeum Kampa. Výstava nabízí jednak originální verze oblíbených klasických prací Josefa Lady, tak dobové reprodukce v časopisech a na pohlednicích.

Vánoční motivy zpracoval Lada za svůj život v desítkách variací. Nevedla ho k tomu náboženská horlivost, ale nutnost: od roku 1906 se živil jako novinový kreslíř a přes třicet let vytvářel každý rok nové kresby do prosincových čísel novin a časopisů. Někdy zvolil zimní dětské radovánky na sněhu, jindy vánoční zvyky a obyčeje, ale většinou se soustřeďoval na aktualizaci tradičního zobrazení Svaté rodiny. Dokázal přitom najít širokou škálu možností, jak biblický příběh nově a živě zpřítomnit, aby zaujal, potěšil nebo překvapil.

Jesličky, 1920

Jesličky, 1920

Samorostlý modernista

Ve 20. až 40. letech 20. století, kdy Ladovo dílo dospívá do vrcholné fáze, bylo zobrazování betlémských jesliček s Jezulátkem pro většinu moderních malířů zcela nepřijatelné. Lada sice patřil ke generaci prosazující v českém umění kubismus, expresionismus a abstraktní tendence, ale byl trochu samorostlým a neposlušným modernistou, nerespektoval dobové teoretické programy a uplatňoval moderní vyjadřovací principy i v konvenčních zakázkách a tématech, od nichž se tehdy většina umělců zásadně odvracela.

Výstava nabízí také doprovodný program:

Sobota 7.12. Výtvarná dílna pro rodiče s dětmi  (od 16:00 hodin)
Čtvrtek 12.12. Vánoční promítání krátkých animovaných filmů pro studenty, dospělé i seniory
Neděle 15.12. Čtení pohádek s osobností české kulturní scény (od 16:00 hodin)
Neděle 22.12. Čtení pohádek s osobností české kulturní scény (od 16:00 hodin)

Výstava představí jednak originální verze oblíbených Ladových prací, jako je Český betlém (1920), Jesličky (1928), Gloria in Excelsis Deo (1931), Vánoce (1932) nebo Štědrovečerní noc (1936), v nichž zlidšťuje božské dění a zároveň posvěcuje běžné životní situace, jednak dobové reprodukce v časopisech, na pohlednicích aj., které tehdy přinesly Ladovi značnou popularitu. Výběr zastoupených prací poukazuje na žánrovou pestrost tohoto Ladova tematického okruhu a zároveň ve zkratce postihuje i jeho výtvarné proměny.

V digitálních replikách jsou zastoupeny i rané práce z období před první světovou válkou, kdy Lada sympatizoval s anarchismem a jeho vánoční motivy byly většinou politicky zaměřené, a ukázky z pravidelných příspěvků pro deník České slovo, v němž se od počátku dvacátých let začíná vyhraňovat Ladův typický kresebný styl.

Více na www.museumkampa.cz

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...