23. února 2016 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Febiofest přijede herec Daniel Brühl, známý z Rivalů i Hanebných parchantů

Daniel Brühl ve filmu Hanebný parchanti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Brühl ve filmu Hanebný parchanti. | foto: Reprofoto

Na Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest, jehož 23. ročník se bude konat od 17. do 25. března, přijede i jeden nejznámějších současných německých herců Daniel Brühl. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v oscarových Hanebných panchartech a za roli Nikiho Laudy ve filmu Rivalové získal nominaci na Zlatý glóbus.

„Dalšími už avizovanými hosty budou britský scenárista, dramatik a držitel Zlatého glóbu Peter Morgan a režisér a scenárista Marco Bellocchio, který patří k legendám italské kinematografie,“ uvedla mluvčí přehlídky Martina Reková.

Dramaturgie podle ní zařadila do programu i sekci nazvanou Uprchlíci, výrazné snímky nabídne dětem a celým rodinám sekce Junior Fest. V předprodeji jsou už nyní lístky na Culinary Cinema, sekci spojující film a gastronomii, pořádanou s festivalem Berlinale.

Daniel César Martín Brühl González Domingo, jak se původně hvězda německého filmu španělského původu jmenuje, se narodil 16. června 1978 v Barceloně. Zazářil v hlavní roli oceňovaného snímku Good Bye, Lenin! z roku 2003 o synovi, jehož matka, přesvědčená komunistka, stráví osm měsíců v kómatu netušíc, že padla berlínská zeď a celý svět se změnil. Jeho prvním výrazně úspěšným snímkem v zámoří byl akční thriller Bournovo ultimátum v hlavní roli s Mattem Damonem.

Daniel Brühl ve filmu Rivalové.

Daniel Brühl ve filmu Rivalové.

Herecký talent i jazyková vybavenost mu otevřely dveře k dalším pozoruhodným rolím. Hrál i v britském dramatu Dáma ve zlatém s Helen Mirrenovou. Skvělé přijetí měl snímek Rona Howarda Rivalové z roku 2013, ve kterém ztvárnil pilota Formule 1 Nikiho Laudu. Příběh o osobním i profesním střetu dvou elitních jezdců vznikl podle scénáře Petera Morgana.

Naposledy se Daniel Brühl objevil ve filmu Alone in Berlin, který soutěžil na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně.

„Daniel Brühl uvede na festivalu v české předpremiéře i zbrusu nový historický thriller Kolonie. Dramatický příběh manželů, kteří se ocitnou v jihoargentinské trestanecké kolonii pro politické odpůrce Pinochetova režimu, je inspirován skutečnými událostmi. Hraje v něm i Emma Watsonová,“ uvedla Reková.

K sekci Uprchlíci programový ředitel Štefan Uhrík poznamenal, že zařazené snímky nesoudí, nenabízejí rychlá řešení a nefandí žádné straně. „Jen přinášejí obraz světa, ve kterém žijeme,“ dodal s tím, že byly natočeny ještě před současnou uprchlickou vlnou.

Přestože předprodej na Febiofest začne až 9. března, už nyní si mohou zájemci koupit lístky na filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema. Kromě českého šéfkuchaře Jiřího Krále, držitele ocenění Michelin Bib Gourmand, bude filmové menu servírovat berlínský šéfkuchař a čerstvý držitel michelinské hvězdy Alexander Koppe. Dějištěm zážitku spojujícího projekci s exkluzivní večeří bude kino CineStar Praha-Anděl a restaurace v přilehlém hotelu.

Daniel Brühl ve filmu Hanebný parchanti.
Rivalové - v autě i v životě.
ČTK, Lidovky.cz