21. února 2015 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Febiofest přijede Jean-Jacques Annaud, režisér Sedmi let v Tibetu

Režisér Jean-Jacques Annaud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Jean-Jacques Annaud. | foto: Febiofest

Filmový festival Praha-Febiofest navštíví francouzský oscarový režisér Jean-Jacques Annaud, tvůrce filmů Sedm let v Tibetu, Boj o oheň či Jméno růže. Na festivalu, který začne 19. března, uvede svůj nový snímek Talisman vlků a převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

„Režisér, scenárista a producent Jean-Jacques Annaud získal už za svůj debut Černí a bílí v barvách z roku 1976 Oscara za Nejlepší cizojazyčný film. Oscara za nejlepší masky dostalo i jeho drama z dávné historie lidstva Boj o oheň, které bude uvedeno na Febiofestu v rámci Annaudovy filmové pocty. Jeho filmografie obsahuje náměty převzaté ze světových knižních bestsellerů, jako Jméno růže se Seanem Connerym v hlavní roli nebo film Sedm let v Tibetu, kvůli němuž má režisér doživotní zákaz vstupu za čínské hranice,“ uvedla mluvčí festivalu MartinaChvojka Reková.

Z filmu Talisman vlků (režie Jean-Jacques Annaud)

Z filmu Talisman vlků (režie Jean-Jacques Annaud)

Annaud režíroval i válečné drama Nepřítel před branami s Judem Lawem v hlavní roli. Festival uvede i jeden z jeho nejambicióznějších projektů, film Medvěd z roku 1988, ve kterém využil při scénách snů malého medvíděte animované sekvence z dílny českého klasika Břetislava Pojara. „Nejspíš právě kvůli jeho zkušenostem se zvířaty před filmovou kamerou jej i přes zákaz vstupu do Číny oslovila produkční filmová společnost China Film Group pro spolupráci na filmu o mladíkovi vychovávajícím vlčí mládě s názvem Talisman vlků, který byl dokončen na počátku tohoto roku,“ dodala mluvčí.

Hosty Febiofestu dál budou americká herečka Kim Novaková, která ve Strahovském klášteře zahájí výstavu svých obrazů, režisér oscarového snímku Zamilovaný Shakespeare John Madden, padouch z bondovky Dech života Jeroen Krabbé a nová hvězda italské kinematografie Alba Rohrwacherová. Ta si vedle Tildy Swintonové zahrála ve filmu Mé jméno je láska označovaném za „eroticko-gastronomickou pochoutku“. Snímek bude uveden v rámci nové sekce Culinary Cinema připravené ve spolupráci s festivalem Berlinale. Diváky pozve na projekce do restaurace vybudované v barrandovských ateliérech, kde zážitky z filmů doplní zážitky vysoké gastronomie.

Američtí nezávislí: Hon na lišku, Still Alice i Manglehorn

Jednou ze stálých sekcí festivalu je Made in USA, která i letos představí zajímavé snímky z americké, především neávislé produkce produkce. Tři avizované tituly Hon na lišku se Stevem Carellem, Still Alice s Julianne Mooreovou a Čarovný les s Meryl Streepovou, jejichž herci svedou již brzy boj o Oscary, uvidí stejně jako ostatní filmy této sekce diváci v Čechách poprvé.

Al Pacino ve filmu Manglehorn.

Al Pacino ve filmu Manglehorn.

Jedna z největších současných ikon amerického herectví Al Pacino ztvárnil hlavní roli v dramatu Manglehorn, po jeho boku si zahrála Holly Hunterová. Film líčí bizarní osudy několika obyvatel Austinu, které se protínají v malém zámečnictví, v němž hlavní hrdina Manglehorn pracuje. Do nezávislého filmu si odskočila i Kirsten Stewartová, která ve snímku Camp X-Ray režiséra Petera Sattlera ztvárnila drsnou americkou bachařku v nechvalně známém vězení na Guantanámu. Válka se zprostředkovaně objevuje i v druhém snímku Marka Jacksona Válečný příběh s Kathleen Keenerovou v hlavní roli válečné fotografky, která se snaží vzpamatovat z traumatického zážitku po únosu v Lybii.

Festival chce oslovit i české Vietnamce

„Programem se snažíme oslovit i diváky z mnoha menšin, které u nás žijí. Letos jsme zařadili dva filmy z Vietnamu, které však prošly kritérii především díky svým kvalitám,“ říká programový ředitel Febiofestu Štefan Uhrík. Oba vietnamské snímky jsou žánrově zcela rozdílné. Prvním je katastrofické sci-fi 2030: v tomto roce je ve filmu v důsledku globálního oteplování většina Vietnamu pod vodou. Vizionářská romance byla uvedena na loňském Berlinale. Druhý snímek Společnice je příběhem těhotné sedmnáctileté Vietnamky, která nemá na to, aby své budoucí dítě uživila, a rozhodne se proto stát placenou společnicí a vydělat si na potrat.

Febiofest se uskuteční od 19. do 27. března. Vybrané filmy budou moci filmoví fanoušci zhlédnout v rámci regionálních ozvěn od 30. března do 17. dubna ve čtrnácti městech. Předprodej vstupenek bude zahájen 11. března.

Lidovky.cz, ČTK