Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
27. listopadu 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Natáčení Domu z karet může pokračovat už v prosinci. Problém je Spaceyho smlouva

Hlavní roli v seriálu Dům z karet hraje Kevin Spacey. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní roli v seriálu Dům z karet hraje Kevin Spacey. | foto: Česká televize

Ve světle sexuálních obtěžování herce Kevina Spaceyho bylo pozastaveno natáčení šesté série populárního seriálu Dům z karet (House of Cards). Spacey, představitel hlavní role, byl z natáčení vyškrtnut. Natáčení se ale možná znovu rozběhne již v prosinci. Zabránit by tomu ale mohla Spaceyho herecká smlouva.

V dopise, který se podařilo získat webu Deadline, děkuje Pauline Micelliová, viceprezidentka studia Media Rights Capital, všem členům štábu za jejich trpělivost. Zároveň uvádí, že jim bude zaplaceno ještě další dvoutýdenní volno od 27. listopadu do 8. prosince. Je tedy docela možné, že bude natáčení po tomto datu pokračovat.

„Poslední dva měsíce jsme zažili takovou zkoušku ohněm, jakou nikdo z nás nemohl předvídat. Jestli jsme se naučili jednu věc, tak to, že produkce nestojí jen na jednom člověku,“ píše Micelliová v dopise zaměstnancům. „Zároveň ale chápeme, pokud si mezitím najdete jinou práci. Vážíme si všeho, co jste pro nás vykonali,“ dodává. (celé znění dopisu ZDE)

Herec Kevin Spacey.
Herec Kevin Spacey obdržěl cenu za svůj výkon v seriálu Dům z karet


V pondělí 30. října byl Kevin Spacey nařčen z obtěžování čtrnáctiletého herce Anthonyho Rappa, kterého se měl dopustit v roce 1986. Spacey se na sociálních sítích omluvil a přiznal se k homosexuální orientaci. Za to byl terčem kritiky amerických celebrit, podle kterých svým „coming-outem“ odváděl pozornost od obtěžování. Postupem času Spaceyho nařkla řada dalších lidí včetně několika členů štábu seriálu Dům z karet. Oscarový herec v Domu z karet ztvárnil hlavní roli Franka Underwooda, zkorumpovaného politika jdoucího přes mrtvoly.

Den po provalení prvního obtěžování společnost Netflix oznámila, že šestá série (právě natáčená) Domu z karet bude tou poslední. Podle mluvčí Netflixu na to skandál neměl vliv, protože konec seriálu byl naplánovaný dlouho dopředu. 3. listopadu přišlo oznámení, že byl Spacey z produkce kompletně vyškrtnut. Natáčení seriálu se pozastavilo.

Není známo, jak se tvůrci seriálu dějově vyrovnali s absencí hlavního hrdiny. Krátká pauza mezi pozastavením a možným novým natáčením dává tušit, že to pro ně nepředstavovalo výrazný problém.

Překážkou by ale ve finále mohla být Spaceyho herecká smlouva. Ta neobsahuje klauzuli o morálních důvodech k ukončení spolupráce. Filmaři tak nejsou v právu a Spaceyho de facto vyhodit nemůžou. Ačkoliv byl z natáčení vyškrtnut, pracovní poměr s ním ukončen nebyl. Netflix by ho ze smlouvy musel vyplatit.

J. Jelínek 125 Trapné téma. 8:44 28.11.2017

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.