10. června 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejen Dita Pepe. Čtvrtstoletí zkoumání fotografie v Opavě představuje pražská výstava

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dita Pepe: Simona, z cyklu Autoportréty,2000 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dita Pepe: Simona, z cyklu Autoportréty,2000 | foto: Dita Pepe

PRAHA Reportážní snímky, portréty či stylizované fotografie absolventů a studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. nabízí přehled o aktivitách školy, která letos slaví 25 let své existence. Kurátoři Vladimír Birgus a Josef Moucha vybrali dvě stovky fotografií, které prezentují výběr z toho nejlepšího, co na této škole vzniklo.

Institut tvůrčí fotografie (ITF) byl založen v roce 1990 a postupně se z něj stala škola, která má respekt v Česku i v zahraničí. Na výstavě jsou práce studentů prvního ročníku i fotografů, kteří školu absolvovali před mnoha lety, a přesto s ní zůstávají ve spojení.

Jednou z nejznámějších absolventek ITF je Dita Pepe, která promovala v roce 2003. Její diplomová práce Autoportréty již tehdy předurčila směr, kterým se vydá. Autorka si vytvořila dokonalé maskování, proměňuje se v ženu mnoha tváří: z hospodyňky přes kancelářskou myšku až po ambiciózní manažerku. Dita Pepe na ITF vyučuje již třináct let a o své zkušenosti říká: „Naše škola je výjimečná hlavně proto, že se zde potkávají mladší i starší studenti. Někteří mají za sebou už jednu nebo dvě fotografické školy, ale mají chuť se naučit něco nového. Prolínají se zde také zkušenosti studentů z Česka, ze Slovenska, Polska či Ukrajiny.“

Podle Vladimíra Birguse, vedoucího ITF, je více než třetina studentů ze zahraničí. Nejpočetněji je mezi zahraničními studenty zastoupeno Polsko, odkud pochází i fotografka Konstancja Nowina Konopka. Její série 1001 zlých skutků pozoruje skupinku chlapců z polského venkova. Dívá se zblízka do tváře těch, kteří chtějí za každou cenu patřit mezi ostatní. Musí prokázat svoji sílu, musí se podvolit ponížení. Musí získat místo v partě.

Konstancja Nowina Konopka: 1001 zlých skutků, 2014

Konstancja Nowina Konopka: 1001 zlých skutků, 2014

Zajímavou kolekci Into the Wild nabízí Szymon Szcześniak, který se vydal po stopách kalifornských tuláků. Neustále na cestě, neustále ve střehu před světem, který je láká zpátky do civilizace, ale oni mu zdatně odolávají.

Sám mezi lidmi

Portrétům se věnuje také Andrej Balco v kolekci Domésticas. Nesourodé dvojice majitelů luxusních rezidencí a jejich sluhův Riu de Janeiro ukazují dialog beze slov. Žena v elegantním kostýmku se založenýma rukama stojí u bazénu. Čeká, až její služky dokončí čištění vody. Čeká, ještě pár minut zbývá a pak jim zadá další úkoly.

Samota mezi lidmi je téma, které se u absolventů a studentů ITF objevuje často. Mapují svoje vlastní příběhy či osudy svých blízkých. Být sám se sebou, nebo vykročit do světa a otevřít se mu naplno? Působivě toto téma zpracovává Kristýna Erbenová v kolekci Soukromá území. Krajina na pobřeží, opuštěný dům, změť stromů nebo dívka v setmělém pokoji. Jsou to ostrovy, v krajině i ve světě lidí. Jsou sami a spolu.

Dokonalé panenky

Součástí bilanční výstavy v Domě fotografie jsou také výtvarně stylizované snímky. Fotografka Tereza Vlčková získala za sérii Two řadu ocenění v Česku i v zahraničí. Autorka vytváří dokonalé klony. Roztomilé dívenky ve svátečních šatech poslušně stojí uprostřed louky. Žádná se nepohne. Stojí vedle sebe jako zvířata, která čekají na povel.

Tereza Vlčková:  Two, 2008

Tereza Vlčková: Two, 2008

Jiný typ stylizace volí Bára Prášilová, které je vlastní módní fotografie. Modely a modelky k sobě poutá v krkolomných pózách. Musí se podřídit záklonu přes stůl, jiná zase shlíží z posledního patra budovy a váhá, zda skočit, či zůstat.

Aktuální výstava přináší zajímavou kolekci, kde je místo pro aktuální trendy i pro nostalgii. Divák se zde zastaví u příběhů, které jsou rozpoznatelné na první pohled, další musí hledat v náznacích. Výstava v Domě fotografie je otevřena do 18. září. Výběr z této kolekce bude k vidění od 22. července na letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Čtvrtstoletí

Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1990–2015

Dům fotografie, Praha, do 18. září, kurátor Josef Moucha

Bára Prášilová: Never Happened, 2012, 10
Kama Rokicka: První osoba jednotného čísla,2013
  • 0Diskuse
Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.