22. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Neznámá Dagmar Hochová. V Brně vystavují objevy z pozůstalosti fotografky

Téměř sto slavných i neznámých černobílých snímků Dagmar Hochové vystavila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř sto slavných i neznámých černobílých snímků Dagmar Hochové vystavila... | foto: ČTK

BRNO Téměř sto slavných i neznámých černobílých snímků Dagmar Hochové vystavila Moravská galerie v síni Camera Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Galerie loni získala autorčinu fotografickou pozůstalost, kterou nyní postupně zpracovává. Celkové odborné zhodnocení potrvá několik let. Už nyní je jasné, že přinese řadu překvapení a zřejmě i otázek.

Nová výstava se veřejnosti otevřela v pátek. Tvoří ji výběr z několika silných témat, jimž se Hochová věnovala dlouhodobě. „Při jejich prezentaci jsme vsadili na kontrast slavných a docela neznámých fotografií,“ uvedl kurátor Jiří Pátek.

Hochová proslula hlavně jako citlivá fotografka dětí a jejich her, a to převážně v městských kulisách. V několika letech před její smrtí ale vyšly knihy, které fotografu představily v poněkud širším záběru. V „hledání Hochové“ pokračuje i nynější expozice. Ve výstavní síni jsou portréty umělců, pohledy na městskou krajinu či osobitá zátiší.

Dagmar Hochová

Dagmar Hochová

Hochová (1926 až 2012) byla uznávanou představitelkou humanisticky orientované fotografie. Zaměřovala se na dokument, portrét a reportáž. Odborníci na její tvorbě oceňují schopnost zprostředkovat neopakovatelnou atmosféru a v portrétu postihnout kromě tváří také mezilidské vztahy a emoce. Zároveň jsou její fotografie cenným svědectvím dobové každodennosti.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.