Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nick Cave ukazuje, k čemu je užitečný pytlík na zvratky

Nick Cave | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nick Cave | foto: Kerry BrownMAFRA

Nick Cave už dávno přesáhl pozici kultovního zpěváka. Letos 26. října hodlá pokořit největší halu v Česku, pražskou O2 arenu. Povědomí o něm aktuálně posiluje české vydání jeho poslední knihy a také kompilace nejlepších nahrávek.

Kniha Nicka Cavea z roku 2015 nese v originále název The Sick Bag Song. Překladatel Bob Hýsek dal vydání pro nakladatelství Argo v podstatě doslovnou, ale vlastně mnohem expresivněji znějící podobu Píseň z pytlíku na zvratky.

Cave tvrdí, že kniha, jakýsi umělecký cestovní deník z turné po severoamerickém kontinentu v roce 2014, vznikala tak, že si psal, co mu táhlo hlavou, právě na sáčky určené pro případ nevolnosti v letadlech. Ve svých postřezích ostatně komentuje, jakou podobu mají u různých leteckých společností, takže toto tvrzení působí autenticky, byť v něm nepochybně kus spisovatelské licence bude.

Pro Caveovo psaní na pomezí čistě vyprávěcí prózy, básní v próze a ryzí poezie je samozřejmě typický stejný výraz, který známe z textů jeho písní, v tomto ohledu se autor rozdvojit nemůže.

Nick Cave

Nick Cave

V kapitolách, pojmenovaných po zastávkách turné, nejen vypráví prožité příběhy na cestě rockové kapely (před dvaceti třiceti lety by asi byly daleko drsnější, červenou linií postaršího rockera je zde telefonování manželce), ale se svým potemnělým viděním se také nechává unášet vizemi, jež by byly pastvou pro psychoanalytika.

Nezapomíná ani na (sebe)ironii a humor, rys, jenž u jeho tvorby bývá přehlížen. Ve chvílích, kdy se označí za „božstvo“ anebo vypráví, jak si přibarvuje své ikonické havraní vlasy, z textu cítíme úsměv, schovaný za oblakem kouře z neodmyslitelné cigarety.

To nejlepší

Dobrým „soundtrackem“ ke čtení Caveovy knihy může být nová kompilace jeho starších písní, nazvaná Lovely Creatures. Vyšla v několika podobách. Základní je dvojCD s 21 písněmi, jež v podstatě rozšiřuje původní „bestofku“ z roku 1998 o ukázky z pozdějších alb.

Podstatně rozšířená verze na trojCD přináší i skladby možná ne tak slavné, jichž si však jejich autor obzvláště váží; součástí tohoto vydání je i DVD s raritními živými záznamy a částmi rozhovorů s protagonistou. Exkluzivní sběratelské vydání přidává ještě knihu o 256 stranách.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesli. I s jeho kamarádkou Janou. Věznili je několik dní ve speciálně upravené garáži. Dnes...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...